„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest alergiczną chorobą skóry, czyli uczuleniem na alergeny. Większość osób cierpiących na AZS ma podwyższony poziom immunoglobuliny E (przeciwciała klasy IgE).

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest alergiczną chorobą skóry, czyli uczuleniem na alergeny. Większość osób cierpiących na AZS ma podwyższony poziom immunoglobuliny E (przeciwciała klasy IgE).

Na AZS choruje wiele dzieci, ponieważ choroba ta ma właśnie początki w dzieciństwie jak większość chorób o podłożu genetycznym. Przy AZS mamy do czynienia z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu immunologicznego jak też z nieprawidłowościami związanymi z budową naskórka.

Do uczulenia dochodzi ponieważ przeciwciała klasy IgE są produkowane w odpowiedzi na obecność w pokarmie takich substancji jak m.in. białko mleka krowiego, białko jaja kurzego, czy mąka. Osoby ciepiace na AZS najczęściej sa też uczulone na pyłki roślin i roztocza kurzu, a także na sierść zwierząt.

Częstość zachorowań

W Europie na atopowe zapalenie skóry choruje około 13% populacji. Choroba jest diagnozowana we wczesnym dzieciństwie, a pierwsze zmiany skórne występują już w pierwszym roku życia.

Ryzyko zachorowania dziecka na AZS zwiększa się do 70% gdy oboje rodziców jest alergikami.AZS mogą towarzyszyć alergiczne zapalenie spojówek, astma lub katar sienny.

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

  • swędzące miejsca, które dziecko uporczywie drapie (świąd może powodować niepokój i bezsenność),
  • bardzo sucha skóra
  • skłonność do podrażnień naskórka,
  • uczulenie na wełnianą odzież,
  • w ostrym zapaleniu widać wyraźne zmiany skórne takie jak grudki, pęcherzyki i nadżerki,
  • lichenizacja czyli pogrubiona skóra ze zwiększonymi liniami skórnymi,
  • złuszczanie naskórka,

Kiedy dziecko ma około dwóch lat atopowe zapalenie skóry powoduje przede wszystkim zmiany w postaci rumieniowo-wysiekowych ognisk zapalnych występujących najczęściej na twarzy dziecka. Takie rumienie moga pojawiać się też na kończynach i tułowiu.

Niektóre dzieci pomiędzy trzecim a jedenastym rokiem życia mają problemy z zapaleniem skóry w zgięciach stawowych (łokcie, kolana, nadgarstki). Choroba może też atakować powierzchnię zewnętrzną dłoni.

Erytrodermia występuje wtedy gdy atopowe zapalenie skóry obejmuje całe ciało, które zmienia się chorobowo.

Diagnostyka

Przede wszystkim o tym czy mamy do czynienia ze zwykłym podrażnieniem skóra czy z przewlekłym AZS musi zdecydować lekarz dermatolog, który na podstawie badań i obserwacji stawia właściwą diagnozę. Dermatolog sprawdza czy występują następujące objawy:

  • świąd skóry,
  • przewlekły i nawrotowy przebieg zapalenia skóry,
  • suchość skóry,
  • zmiany skórne,
  • rogowacenie mieszkowe,
  • dodatnie wyniki skórnych testów punktowych – wykonywane na skórze przedramion u pacjentów starszych niż 4 lata,
  • podwyższony poziom IgE w surowicy krwi,
  • zaciemnienie okolic oczodołów,
  • uczulenie na wełnę,
  • test białego dermografizmu, który polega na tym, że w miejscu zadrapania skóra blednie zamiast zaczerwienić się.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry u dzieci leczy się  przede wszystkim objawowe oraz zapobiegające. Objawowo leczy się zmienione chorobowo miejsca.

1. Suchą skórę trzeba nawilżać i natłuszczać emolientami czyli specjalnymi kremami dla osób cierpiących na AZS. Emolienty występują w postaci płynów do kąpieli, emulsji do ciała, kremów, olejków i żeli. Skórę dziecka należy natłuszczać i nawilżać co najmniej pięć razy dziennie. Emolienty redukują suchość oraz łagodzą świąd.

2. Skórę zmienioną chorobowo poprzez pęcherze, wysięki czy krostki, a także lichenizację należy leczyć preparatami aptecznymi przepisanymi przez lekarza dermatologa. Najczęściej są to maści z grupy kalcyneuryn.

3. Przy uporczywym swędzeniu lekarz może zlecić przyjmowanie przez chorego leków przeciwhistaminowych.

4. Fototerapia czyli naświetlanie promieniami ultrafioletowymi zlecana jest wtedy gdy zmiany skórne szczególnie trudno się leczą.

5. Przy wystąpieniu erytrodermii najczęściej lekarz zleca hospitalizację i terapię dożylnymi środkami przeciwzapalnymi.

6. Odczulanie czyli immunoterapia alergenowa jest zlecana jeśli uda się ustalić najsilniej uczulające alergeny.

fot. flickr com autor: tec_estromberg