„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Etykiety samoprzylepne w służbie medycyny. Jak skutecznie oznakować produkty w sektorze healthcare?

Sektor ochrony zdrowia nie toleruje błędów i pomyłek. Nic dziwnego, w końcu w grę wchodzi życie ludzkie. Tym ważniejsze dla tego właśnie sektora jest właściwe oznakowanie lekarstw, próbek, czy narzędzi medycznych. Jak to zrobić?

Etykiety samoprzylepne- mnogość zastosowań.

Najczęściej stosowanym w medycynie sposobem identyfikacji jest zastosowanie etykiet samoprzylepnych. Niosą one jedną wyjątkową korzyść- można na nich umieścić każdy niemal przekaz i zastosować jedną z technologii automatycznej identyfikacji (kody kreskowe, czy kody dwuwymiarowe datamtrix). Nadruk kodu lub innej treści na powierzchnię etykiety samoprzylepnej następuje poprzez zastosowanie profesjonalnych drukarek etykiet (mówimy wtedy o nadruku personalizowanym, tworzonym na potrzebę danej sytuacji) lub przy wykorzystaniu maszyn drukarskich podczas produkcji etykiety samoprzylepnej. Etykiety samoprzylepne mogą być wykorzystywane do oznaczania próbek laboratoryjnych (w takim przypadku częstą praktyką jest personalizacja etykiet na etapie produkcji poprzez zadruk zmiennej numeracji). Etykiety wykorzystywane podczas identyfikacji próbek mogą być zaopatrzone w różne kleje specjalistyczne, umożliwiające ich przyklejanie w bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach. Innym przykładem wykorzystania etykiet samoprzylepnych w medycynie jest zastosowanie ich do oznaczania dokumentacji medycznej. Kolejnym pomysłem na zwiększenie skuteczności identyfikacji w sektorze ochrony zdrowia jest zastosowanie etykiet samoprzylepnych lub opasek identyfikacyjnych do oznakowania Pacjentów od momentu przyjęcia do szpitala, aż po moment jego opuszczenia. Pacjent identyfikowany jest za pomocą indywidulanego kody kreskowego, a wszystkie czynności z nim powiązane (typu podawanie leków, czy pomiary ważnych funkcji życiowych) są zapisywane w systemach informatycznych i łączone z pacjentem.

Znakowanie narzędzi chirurgicznych- laser do grawerowania.

W świecie medycyny istniej szereg obszarów, gdzie znakowanie etykietami samoprzylepnymi nie zdaje egzaminu. Chodzi przede wszystkim o obszary, gdzie wymagane są metody oznakowania trwałego, którego nie da się usunąć  ze znakowanego przedmiotu. Jednym z takich obszarów jest obszar oznakowania narzędzi chirurgicznych. Znak w postaci kodu 2D na narzędziach chirurgicznych nie może ulec zniszczeniu podczas jego dezynfekcji. Nie ma w tej chwili na świecie etykiety, która przeszłaby ten właśnie proces. Jedynym sposobem oznakowania narzędzi chirurgicznych jest zatem trwałe oznakowanie z użyciem lasera do grawerowania.

HIT-Kody Kreskowe- Twój ekspert w świecie automatycznej identyfikacji.

Poznański integrator systemów automatycznej identyfikacji HIT-Kody Kreskowe już od ponad dwudziestu lat wdraża systemy identyfikacji oparte o technologię kodu kreskowego. W naszych strukturach działa również profesjonalna drukarnia etykiet.