„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Teleopieka, bezinwazyjnym system do monitorowania podopiecznych.

teleopieka

Starość wiąże się z wieloma niedogodnościami. W przeszłości ludzie starsi mogli liczyć na codzienną pomoc i opiekę najbliższych. Dziś coraz częściej nasze mamy, babcie, nasi dziadkowie i ojcowie mieszkają samotnie.

Stres powodowany samotnością i obawą przed nagłym atakiem choroby lub wypadkiem np. poślizgnięciem się w wannie powoduje, że starsi ludzie żyją w niepewności i obawie. Kłopot sprawiają również kolejki do lekarzy specjalistów i trudność w dostępie takich aparatów jak chociażby holter.

Teleopieka

Z pomocą naszym bliskim może przyjść system opieki całodobowej TELEOPIEKA. W ramach tego innowacyjnego rozwiązania każdy starszy człowiek objęty programem Teleopieki otrzymuje opaskę, która monitoruje stan zdrowia pacjenta. Opaska posiada przycisk SOS, który może zostać użyty w razie pogorszenia samopoczucia lub innych nagłych zdarzeń.

Pulsoksymetr

Opaska dostarczana przez system Teleopieka zawiera także urządzenie zwane pulsyksymetrem z połączoną kamerą analizującą stan osoby noszącej opaskę. Pulsokometr zbiera dane na temat temperatury skóry, tętna, a także ilości wykonanych kroków. Dzięki temu przez cały czas wiadomo co dzieje się z podopiecznym. Urządzenia służą do zbierania danych o podopiecznych: obecność, ruch, tętno, kroki, temperaturę skóry,

Pulsyksymetr jest też wyposażony w miernik SPO2. Służy on pomiarowi zawartości hemoglobiny we krwi. Działa wysyłając falę świetlną, która przenika przez naczynia włosowate. Dzięki informacji uzyskanej przez urządzenie na temat absorpcji fali znane jest zabarwienie krwi. A dzięki znajomości zabarwienia można określić ilość hemoglobiny. Dlatego niedotlenienie jest natychmiast wykrywane przez urządzenie i alarmuje stację monitorującą stan pacjenta.

Glukometr

Dzięki dodatkowej opcji wyposażenia opaski można również monitorować zawartość cukru w krwi osoby starszej. Urządzenie powiadamia o wszelki niebezpiecznych wahaniach cukru, a także analizuje tendencje dzięki czemu można w porę zdiagnozować problemy i odpowiednio nim zapobiegać np. poprzez modyfikację diety osoby starszej.

Sztuczna inteligencja jako opiekun osób starszych

Wszelkie dane jakie dzięki opasce Teleopieki zbiera centrum komputerowe są poddawane archiwizacji i szczegółowej analizie. Dzięki temu rozwiązaniu komputer jest w stanie zasygnalizować niebezpieczne zmiany zanim pacjent odczuje ich skutki. Należy też pamiętać, że osoba starsza nie zawsze jest w stanie dokonać właściwej oceny sytuacji. Z tego powodu niezmiernie ważne jest monitorowanie takich zachowań jak upadki, zasłabnięcia, bezdechy, późne przebudzenia, częste lub rzadkie wizyty w toalecie lub kuchni, przebudzenia nocne itp.

W każdej alarmowej sytuacji system przesyła informację do osób wskazanych wcześniej jako opiekunowie osoby starszej. Może to zrobić za pomocą powiadomienia sms, poczty elektronicznej lub połączenia telefonicznego.

fot. Ulrich Joho źródło: flickr.com