„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Znaki przemawiające za udaniem się na terapię

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat terapii, ale być może jednym z największych (i najniebezpieczniejszych) jest pomysł, że musi być coś naprawdę poważnego, aby dostać się na rozmowę z terapeutą.

Istnieje wiele błędnych przekonań na temat terapii, ale być może jednym z największych (i najniebezpieczniejszych) jest pomysł, że musi być coś naprawdę poważnego, aby dostać się na rozmowę z terapeutą.

Czujesz się przytłoczony 

Chociaż terapia może być również pomocna w sytuacjach kryzysowych, im wcześniej poszukasz odpowiedniej pomocy, tym szybciej przezwyciężysz problem. Przepychanie się i udawanie, że wszystko jest w porządku, nikomu nie służy. Ponieważ im bardziej tłumimy bolesne emocje, tym więcej pozostaje nam do rozplątania.

Zamiast tego spróbuj rozważyć terapię jako kontrolę stanu emocjonalnego i psychicznego. W ten sam sposób, w jaki ćwiczymy i odżywiamy się, aby zadbać o nasze ciało, terapia zapewnia przestrzeń do sprawdzenia naszych umysłów i upewnienia się, że wszystko idzie dobrze. W ten sposób łatwiej jest zauważyć, kiedy coś jest nie tak, a my jesteśmy w stanie znacznie szybciej wrócić na kurs.

Kulturowo mamy tendencję do tłumienia emocji. Chociaż może to działać tymczasowo, z czasem nasze emocje zwykle pojawiają się gdzie indziej (i często z większą intensywnością). Jeśli czujesz, że nie możesz przestać płakać lub wybuchy złości stają się dla Ciebie regularną cechą, potraktuj to jako znak, by coś z tym zrobić.

Ciągle chorujesz

Nasze zdrowie psychiczne, emocjonalne i fizyczne jest głęboko ze sobą powiązane. Jeśli cierpisz na objawy fizyczne bez wyraźnej przyczyny, terapia jest dobrą kolejną drogą do zbadania problemu. Nadmierny stres może prowadzić do obniżonej odporności, bólów ciała, problemów z trawieniem, ze snem itp. Potraktuj to jako znak ostrzegawczy swojego organizmu, że coś jest nie tak.

Pijesz więcej niż kiedyś (lub używasz innych metod radzenia sobie ze stresem)

Jeśli odkryjesz, że co wieczór sięgasz po butelkę wina i pozwalasz, by impulsy rządziły Twoim życiem, może to sugerować, że nie radzisz sobie z sytuacją. Zwracanie się do rzeczy na zewnątrz siebie, aby poczuć się lepiej, jest niebezpiecznym znakiem i byłby to dobry czas na spotkanie ze specjalistą.

Jesteś mniej produktywny lub masz trudności z koncentracją

Może tracisz wątek myśli w trakcie spotkania, walczysz o doczytanie książki lub rozmyślasz nad decyzjami, które wcześniej były proste. Wszystko to należy traktować jako znak ostrzegawczy, że coś jest nie tak. Depresja może powodować zmiany w mózgu (ciała migdałowatego i hipokampie), które utrudniają koncentrację.

Nie jesteś już niczym podekscytowany

Czujesz się, jakbyś utknął w rutynie i nie ekscytujesz się rzeczami tak, jak kiedyś? Anhedonia (niezdolność do odczuwania przyjemności) jest częstym objawem depresji i odbiera choremu motywację do robienia czegokolwiek. Jeśli stwierdzisz, że nie czerpiesz już tyle przyjemności ze swoich ulubionych zajęć, powinno to służyć jako moment do zastanowienia się nad terapią.

Podsumowanie

W żadnym razie nie należy bagatelizować zdrowia psychicznego. Gdy zauważymy u siebie poszczególne oznaki, to warto skontaktować się z terapeutą, chociażby za pomocą mobilnych aplikacji psychoterapeutycznych.

Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – hh24