„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Akupunktura

Spośród wielu dostępnych obecnie metod tradycyjnej medycyny chińskiej, jest ona najlepiej znana i najchętniej stosowana. Jej fenomen do dziś pozostaje w pewnym stopniu zagadką, a jej możliwości nie zostały w pełni poznane. Założeniem akupunktury jest wykonanie pełnego protokołu medycznego oraz przywrócenie równowagi organizmu.

Na czym polega akupunktura

Zabieg polega na precyzyjnym wbijaniu igieł w ciało, pozostawiając je na 10-30 minut lub stosując kilkusekundowe nakłucia. Igły przerywają ciągłość naszych tkanek. W rozumieniu medycznym to oddziaływanie na punkty spustowe w organizmie odpowiadające miejscom zwiększonej gęstości zakończeń nerwów przewodzących odczucia bólowe. Ilość zabiegów zależy od podjętej strategii leczenia, jednak zazwyczaj należy je wykonać około 10 razy w czasie od 3 miesięcy do pół roku. W związku z tym, że jest to terapia bodźcowa, skuteczność akupunktury ściśle związana jest z systematycznością. Niekiedy lekarz lub akupunkturzysta decyduje się na uzupełnienie terapii o inne zabiegi, takie jak bańki chińskie, akupresurę lub  elektroakupunkturę.

Jakie dolegliwości leczy akupunktura

Lista chorób, z którymi radzi sobie ta forma terapii jest bardzo długa, jednak najczęściej wymienia się następujące dolegliwości:

  • bóle migrenowe
  • bezsenność
  • bóle lędźwi
  • choroby zwyrodnieniowe stawów
  • pomaga w zwalczaniu nałogów

Wizyta u apunkturzysty

Na pierwszej wizycie terapeuta kompleksowo ocenia historię zdrowotną pacjenta. Należy przygotować się na długi wywiad, który obejmuje wiele kwestii, takich jak nawyki, dieta, stan emocjonalny. Może również ocenić stan języka lub oczy pacjenta, które dostarczają wielu ważnych informacji. Dzięki całej procedurze specjalista jest w stanie precyzyjnie umieścić igły w miejscach odpowiadających danym narządom wewnętrznym. Wielu pacjentów nie odczuwa wówczas żadnego bólu, chociaż może się zdarzyć, że osoba poddająca się zabiegowi poczuje efekt gorąca. Ilość igieł oraz głębokość, na jaką zostają wprowadzone w naskórek, jest indywidualnie dopasowana do stanu zdrowia chorego.

Najpopularniejsze rodzaje akupunkrtury

Aurikuloterapia, czyli akupunktura ucha – jej zadaniem jest zwalczanie uzależnień od alkoholu, narkotyków lub leków, wyciszanie nerwicy, depresji, bólów migrenowych. Pomaga również regulować ciśnienie tętnicze.

Akupunktura stopy. Podeszwa stóp posiada około 36 punktów uciskowych, odpowiadających za funkcjonowanie m.in. kręgosłupa, żołądka, stawów kolanowych oraz wielu innych narządów.

Akupunktura kręgosłupa. Z powodzeniem zwalcza przewlekłe bóle pleców, migreny oraz problemy z napięciem mięśniowym. Zabieg polega na nakłuwaniu igłami obszaru wzdłuż kręgosłupa.

Akupunktura na odchudzanie. Z całą pewnością regularnie wykonywane zabiegi z wykorzystaniem igieł poprawiają metabolizm organizmu, dzięki czemu mogą wspomóc proces zrzucania zbędnych kilogramów.  Jest to jedynie wsparcie i uzupełnienie dla prawidłowo zbilansowanej diety, regularnych ćwiczeń fizycznych oraz aktywnego trybu życia.

Przeciwwskazania

Akupunktura jest jedną z bezpieczniejszych metod leczenia alternatywnego. Jednak nie jest to terapia dla każdego. Nie jest zalecana osobom z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Nakłuwanie skóry może się w takim wypadku zakończyć pojawieniem się wybroczyn lub krwawień. Nie należy jej również stosować u kobiet w trakcie menstruacji, z podobnych powodów. Przeprowadzenie akupunktury należy wykluczyć w przypadku pojawienia się gorączki niewiadomego pochodzenia, niemowląt, oraz osób posiadających rozrusznik serca.