Wzdęcia wynikają z nagromadzenia się gazów w brzuchu i jelitach. Co może być przyczyną ich zbierania się w przewodzie pokarmowym?
Ilość gazów w brzuchu i jelitach zależy między innymi od ilości powietrza, które dostaje się do układu pokarmowego podczas jedzenia (z każdym kęsem połykasz około 3 ml powietrza). Dzieje się tak, gdy zbyt szybko spożywasz posiłek lub gdy rozmawiasz w czasie jedzenia. Ważne jest też to, co i jak jesz. Im więcej ciężkostrawnych składników pokarmowych, takich jak błonnik obecny na przykład w suszonych śliwkach, otrębach pszennych czy czerwonej fasoli, tym wyższe ryzyko powstawania wzdęć. Powodują je też posiłki bogate w białko i te, w których tłuszcz zwierzęcy miesza się z roślinnym. Gromadzeniu się gazów sprzyja także spożywanie cukrów prostych (na przykład zawartej w owocach fruktozy czy laktozy obecnej w mleku i jego przetworach). Niedobór trawiących je enzymów trawiennych w trzustce skutkuje bólami brzucha i powstawaniem gazów jelitowych. Wzdęcia pojawiają się też u amatorów napojów gazowanych i osób, które jedzą rzadko, ale dużo. Uczucie ucisku i pełności, spowodowane wzmożonym gromadzeniem się gazów w przewodzie pokarmowym, pomagają zmniejszać preparaty z dużą dawką symetykonu. Można je kupić w aptece bez recepty.
Osobną przypadłością jest nietolerancja glutenu, która najczęściej dotyka dzieci, ale może wykształcić się również u osoby dorosłej. Objawia się tym, że po spożyciu pokarmów zawierających gluten, który jest obecny między innymi w ziarnach zbóż, pojawiają się długotrwałe wzdęcia, przelewanie w brzuchu, niespodziewane i nadmierne gazy, a także biegunka i szybki spadek wagi. W przypadku nietolerancji glutenu konieczna jest specjalna dieta, której trzeba przestrzegać do końca życia.
To, co masz w sobie
Inną przyczyną nadprodukcji gazów jest nadmierny wzrost flory bakteryjnej występujący m.in. w zaburzeniach perystaltyki, zaburzeniach w przechodzeniu treści jelitowej czy nadmiernym wzroście flory bakteryjnej, po antybiotykoterapii. Wzdęcia mogą być też jednym z objawów zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Jeśli ciągłym wzdęciom towarzyszą ból i biegunka lub zaparcia, może to wskazywać na zespół jelita drażliwego. To uciążliwa i przewlekła choroba wymagająca stosowania m.in. specjalnej diety. Aby ją ustalić, trzeba najpierw jednoznacznie stwierdzić, które produkty powodują dolegliwości.
Dolegliwości przewodu pokarmowego może zaostrzać również stres, palenie papierosów i słaba kondycja. By jednoznacznie orzec, czym są spowodowane wzdęcia, wskazane jest zgłoszenie się do lekarza rodzinnego lub gastroenterologa, który na podstawie wywiadu, badania fizykalnego oraz wyników ewentualnych badań dodatkowych postawi ostateczną diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie. Niemniej jednak preparat zawierający symetykon może pomóc złagodzić uciążliwe dolegliwości.
Jeśli podobają Ci się nasze artykuły polub nas na FB i zapisz się na newsletter. Udostępnij nasze posty. Będzie nam niezwykle miło.
Jeśli interesują Cię zioła czytaj:
Jakie zioła pomogą w leczeniu kamicy dróg moczowych : Kamica dróg moczowych
Jak za pomocą ziół chronić się przed porannymi mdłościami w ciąży: Jak chronić się przed wymiotami w czasie ciąży?
Co pomaga na nerwicę serca –Nerwica serca – objawy i leczenie ziołami