„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Czarci pazur, naturalny środek na zapalenie stawów

Czarci pazur Harpagophytum procumbens

 

Czarci pazur (Harpagophytum procumbens) jest rośliną z rodziny połapkowatych pochodzącą z Afryki południowej, a dokładnie – z pustyni Kalahari. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym kolcom, które porastają owoce rośliny – przypominają one pazury. Ta wieloletnia, płożąca bylina od wielu lat stosowana była w medycynie ludowej jakoś środek leczniczy, a jej skuteczność potwierdzają współczesne badania naukowe. Istnieją nawet preparaty o statusie leku, oparte o wyciąg właśnie z tej rośliny. Na co dokładnie ona pomaga, jak ją stosować oraz na jakie przeciwwskazania zwrócić uwagę? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Skarb z Afryki

Czarci pazur, zwany także diabelskim pazurem rośnie na terenach Południowo-Zachodniej Afryki, m.in. w Namibii, RPA, Angoli, Zambii oraz Zimbabwe. Roślina posiada gruby korzeń palowy, którego długość sięga nawet 2 metrów. Z korzenia wyrastają nadziemne pędy o długości około 1 m. Czarci pazur jest rośliną płożącą. Co ciekawe, inne odmiany diabelskiego pazura (m.in. Proboscidea altheaefolia i Proboscidea parviflora) występują także poza Afryką (m.in. w USA), jednakże nie posiadają one właściwości uznawanych za lecznicze. Takie wykryto jedynie w afrykańskiej odmianie rośliny, czyli Harpagophytum procumbens.

Za najcenniejszy surowiec zielarski czarciego pazura uważa się korzeń. Zazwyczaj się go suszy oraz rozdrabnia. Suszony korzeń czarciego pazura od lat był stosowany w tradycyjnej medycynie ludów południowej Afryki i nadal jest tam bardzo popularny, szczególnie pośród plemion Bantu. Roślinę wykorzystuje się w przypadku gorączki, do uśmierzania bólów kostno-stawowych, problemów z przewodem pokarmowym, bywa także stosowany jako środek przeciwbólowy przed porodem. Co ciekawe, roślina od dawna dobrze znana jest także w ziołolecznictwie europejskim i stanowi naturalny środek na dolegliwości ze strony układ pokarmowego, bóle, stany zapalne (szczególnie w obrębie stawów, mięśni i ścięgien) oraz bolesne miesiączkowanie.

Właściwości czarciego pazura

Czarci pazur swoją skuteczność zawdzięcza licznym substancjom czynnym biologicznie. Z leczniczego punktu widzenia istotne są glikozydy irydoidów, których zawartość w surowcu (suszonym, sproszkowanym korzeniu wynosi od 0,5 do 3 %), a także polisacharydy (ok 51% w surowcu), fitosterole (m.in. beta-sitosterol i stygmasterol), triterpeny, flawonoidy oraz kwasy aromatyczne (m.in. kwas chlorogenowy, kawowy i cynamonowy).

Skuteczność leczniczą substancji czynnych, zawartych w czarcim pazurze potwierdziły współczesne badania naukowe. Udowodniono, że roślina ma właściwości przeciwutleniające. Jedno z badań na szczurach wykazało, iż dootrzewnowe stosowanie alkoholowego ekstraktu z czarciego pazura w ciągu 7 dni zmniejszyło natężenie procesu peroksydacji lipidowej oraz podniosło aktywność kilku enzymów (m.in. dysmutazy ponadtlenkowej oraz katalazy).

Badania laboratoryjne potwierdziły także właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne czarciego pazura. Substancje zawarte w roślinie prawdopodobnie powodują zahamowanie enzymów cyklooksygenazy COX-2 oraz indukowalnej syntazy tlenku azotu iNOS, co prowadzi do zmniejszenia syntezy prostaglandyny PGE2, która z kolei jest właśnie czynnikiem zapalnym.

Czarci pazur na zapalenie stawów

Już w dawnej medycynie ludowej uważano, że właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe czarciego pazura mogą być skuteczne przy leczeniu dolegliwości kostno-stawowych. Najnowsze badania naukowe tylko to potwierdzają! Dowiedziono, że czarci pazur może być skuteczny w łagodzeniu tzw. artretyzmu zmęczeniowego: już 60 mg harpagozydu może doprowadzić do zniesienia dolegliwości bólowych oraz poprawić mobilność. Co istotne, badania wykazały wysoką skuteczność preparatu.

Czarci pazur sprawdza się także w leczeniu bólu pleców, a skuteczność preparatów opartych o wyciąg z rośliny dorównywała lekom syntetycznym. Diabelski pazur coraz częściej zalecany jest też przez lekarzy w przypadku leczenia popularnego schorzenia autoimmunologicznego, jakim jest reumatoidalne zapalenie stawów. Powoduje on zahamowanie produkcji interleukiny 6 (IL-6), co powoduje zmniejszenie dolegliwości reumatycznych.

Skutki uboczne czarciego pazura

Badania naukowe nie wykazały wysokiej toksyczności ziołowych preparatów z diabelskiego pazura, jednakże należy pamiętać, iż w przypadku każdego środka leczniczego (nawet ziołowego) mogą wystąpić skutki uboczne. Ewentualne działania niepożądane podczas terapii z udziałem czarciego pazura obejmują przeważnie dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, wzdęcia, biegunka), zdarzają się także skórne reakcje alergiczne, bóle i zawroty głowy oraz niezwykle rzadko – zaburzenia rytmu serca.

Czarci pazur stosować można w postaci proszku (wysuszony i sproszkowany korzeń), kapsułek oraz tabletek powlekanych. Należy stosować się do dawki podanej przez producenta. Nie zaleca się też stosowania preparatów z czarciego pazura u osób poniżej 18 roku życia.

Osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze, dolegliwości pokarmowe lub stale przyjmujące leki powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem terapii ziołowej, a także odstąpić od stosowania czarciego pazura w przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych.

Anna Kuleszewicz-Toborek

Co warto wiedzieć na temat trójkołowych rowerów elektrycznych?