„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Tarczyca – bezpłatne badania poziomu TSH

tarczyca

Tarczyca to gruczoł, który znajduje się pod krtanią w przedniej części szyi. Ten mały organ ma duży wpływ na organizm człowieka. 

Odpowiada m.in. za metabolizm, pracę układu nerwowego, wchłanianie wapnia i fosforanów, oraz prawidłowy rozwój płodu. Badanie     poziomu TSH jest pierwszym krokiem w określeniu, czy funkcjonowanie tarczycy nie jest upośledzone. Określa się go na podstawie    próbki krwi pobranej z żyły łokciowej. Badanie TSH nie jest związane z cyklem miesiączkowym. Powinno się je wykonywać na czczo,    aby wynik nie był zakłamany. Normy hormonów mogą się różnić w zależności od laboratorium, w którym przeprowadzane jest    badanie.

Hormon tyreotropowy (TSH) to peptyd produkowany przez przysadkę mózgową. Utrzymanie jego prawidłowego poziomu jest bardzo ważne, ponieważ wpływa on   znacząco na pracę tarczycy, której upośledzone funkcjonowanie może być przyczyną niepłodności. Przez cały marzec 2015 r. w Warszawie i Białymstoku będzie można wykonać badanie TSH bezpłatnie.

Aby bezpłatnie sprawdzić poziom TSH należy umówić się telefonicznie na badanie w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian” w Warszawie (+48 22 634 37 74) lub w Białymstoku (+48 85 744 77 00). Każda pacjentka otrzyma dodatkowo pakiet informacji na temat płodności. Kontrola poziomu tyreotropiny pomoże uniknąć wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu, wynikających z zaburzeń pracy tarczycy. Zbyt wysokie lub zbyt niskie wydzielanie hormonów produkowanych przez ten gruczoł może doprowadzić do jego nadczynności lub niedoczynności, które skutkują m.in. wahaniem wagi, osłabieniem, zmianą nastroju, nieprawidłową pracą serca i bezpłodnością.

Do zaburzeń pracy tarczycy może dojść również z powodu chorób autoimmunologicznych. Jedną z nich jest choroba Hashimoto, która powoduje przewlekłe zapalenie    tarczycy prowadzące do niedoczynności. To z kolei jest przyczyną zaburzeń miesiączkowania przyczyniających się do niepłodności. Ustabilizowanie pracy tarczycy jest bardzo ważne także w ciąży. Podczas jej trwania dochodzi do zaburzeń wydzielania hormonów przez ten mały gruczoł m.in. z powodu większego zapotrzebowania na jod, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu. Jego niedobór może przyczynić się do zaburzeń neurologicznych, uszkodzenia mózgu, czy nieprawidłowego rozwoju kostnego dziecka. Trudno jest zwiększyć w organizmie poziom jodu wyłącznie z pożywienia, ale są produkty, które zawierają większą ilość tego pierwiastka np. ryby, nabiał, sól.

Kampania społeczna „Płodna Polka, to inicjatywa, której celem jest promocja badań „Pakietu kobiecego” (badań AMH, FSH oraz USG połączonych z konsultacją z    lekarzem specjalistą w dziedzinie niepłodności) diagnozujących płodność kobiety i określających ilość czasu pozostałego na poczęcie dziecka, pozwalając na świadome    zaplanowanie macierzyństwa. Szacuje się, że problem niepłodności dotyka już około 15% par. Jedną z przyczyn bezpłodności jest zbyt późna decyzja o założeniu rodziny    połączona z wczesnym wejściem w okres przekwitania. Misją kampanii jest ograniczenie ilości par mających problem z poczęciem dziecka poprzez zachęcanie do    diagnozowania czynników, które utrudniają lub uniemożliwiają zajście w ciążę. Kampania jest organizowana przez Fundację „Nadzieja dla zdrowia” przy wsparciu merytorycznym dr Grzegorza Mrugacza, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, dyrektora medycznego Kliniki Leczenia Niepłodności „Bocian”. Została objęta patronatami honorowymi: Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu, Polskiego Towarzystwa Położnych, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Przewodniczącego Rady Miasta Białystok.

fot. www.flickr.com autor: COM SALUD