„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Enhertu – lek skreślono z listy refundacyjnej?

Enhertu to handlowa nazwa leku stosowanego w terapii przeciwnowotworowej. Jego pełna nazwa to Enhertu (trastuzumab deruxtecan). Jest to lek stosowany w leczeniu pewnych rodzajów raka piersi, który wykazuje ekspresję receptora HER2 (receptor czynnika wzrostu naskórkowego) i który wystąpił ponownie lub rozprzestrzenił się do innych części ciała.

Enhertu jest połączeniem przeciwciała monoklonalnego (trastuzumab) skierowanego przeciwko HER2 z toksycznym związkiem chemicznym (deruxtecan). Działa na zasadzie dostarczenia trastuzumabu bezpośrednio do komórek rakowych, co prowadzi do zniszczenia tych komórek.

Artur Barciś, znany polski aktor, poinformował za pomocą Facebooka, że rząd skreślił lek z listy leków refundowanych. Aktor zamieścił również dramatyczny apel:

„Odmowa dostępu do leczenia, to skazywanie chorych na śmierć. Spotyka to właśnie teraz pacjentów, którzy już nie mogą skorzystać z ratunkowego dostępu do leków nierefundowanych (RDTL) – bo zabrakło na to pieniędzy.”Odmowa dostępu do leczenia, to skazywanie chorych na śmierć. Spotyka to właśnie teraz pacjentów, którzy już nie mogą skorzystać z ratunkowego dostępu do leków nierefundowanych (RDTL) – bo zabrakło na to pieniędzy.

Jest ich bardzo wielu, jutro mogę dołączyć ja, Ty, ktoś z Twojej rodziny.

Enhertu. Lek zbierający na kongresach brawa na stojąco.

Musi być refundowany. MUSI!”Musi być refundowany. MUSI!”

Artur Barciś – Odmowa dostępu do leczenia, to skazywanie chorych… | Facebook

fot. cottonbro studio, pexels.com