„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Zwyrodnienie stawu kolanowego – jak leczyć?

Zwyrodnienie stawu kolanowego

Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe stawu kolanowego wywoływane są przez degenerację chrząstki stawowej. Może być to związane z urazem, lecz również prowadzeniem siedzącego stylu życia. Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe są długotrwałym procesem, który w ostateczności prowadzić może do odsłonięcia powierzchni stawowych, a także wystąpienia bardzo silnego bólu. Zmiany zwyrodnieniowe najczęściej rozwijają się w przypadku nadwagi, małej ilości ruchu, ale także są wynikiem naturalnego starzenia się organizmu.

Charakterystyka zmian zwyrodnieniowych kolan

Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe stawów kolanowych dotykają osoby stosunkowo młode. Początkowo schorzenie objawia się bólem, następnie prowadząc do niepełnosprawności w funkcjonowaniu stawu. Obniża się przy tym samopoczucie i jakość życia. Jednak te dolegliwości bólowe da się łagodzić. W tym celu warto sprawdzić dostępność Biolevox HA w aptekach online. Jest to skuteczny środek pozwalający podwyższyć jakość życia chorych.

Dzięki szybko wdrożonemu leczeniu można skutecznie ograniczać postęp degeneracji chrząstki. Natomiast zbyt późno podjęte środki lecznicze mogą skutkować zaawansowanymi zmianami, które z kolei najczęściej kończą się zabiegiem operacyjnym. Na szczęście obecnie wyróżnia się szereg metod operacji małoinwazyjnych, które prowadzić można w obrębie kolana. Natomiast ostatecznością okazuje się endoprotezoplastyka, która polega na wszczepieniu endoprotezy w staw kolanowy.

Przyczyny i objawy zwyrodnienia kolan

Istnieje szereg przyczyn, przez które w ostatnich latach znacząco wzrosła liczba występowania zmian zwyrodnieniowych kolan. Wiąże się to przede wszystkim z:

  • niskim poziomem aktywności fizycznej,
  • rozwojem cywilizacyjnym,
  • dużym obciążeniem kolan,
  • niewłaściwe dobranymi ćwiczeniami fizycznymi.

Na początku rozwoju procesu chorobowego symptomy są tylko nieznaczne. Jednak pierwszym, a jednocześnie najważniejszym aspektem świadczącym o pojawieniu się zmian, jest zaburzenie osi kończyny dolnej. Oznacza to, że kolana są ustawione koślawo lub szpotawo. Wynika to z nierównomiernego obciążenia, co z kolei objawia się nieprawidłowym wzorcem chodu oraz coraz bardziej postępowego ograniczenia funkcjonalności chorego.

W jaki sposób leczyć zwyrodnienie kolan?

Przed podjęciem leczenia zwyrodnienia kolan konieczna jest jego diagnoza, między innymi na podstawie zdjęcia RTG. W przypadku stosunkowo rozległych zmian zwyrodnieniowych konieczne jest podjęcie zabiegu lub wstawienie endoprotezy. Najczęściej jest to opcja dla osób w podeszłym wieku, kiedy doszło do całkowitego odsłonięcia powierzchni stawowych. Natomiast u młodszych pacjentów, kiedy zmiany nie są rozległe, stosowane są zabiegi, które mają zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz odtworzyć staw.

Co istotne, choroba zwyrodnieniowa stawów jest nieuleczalna, tym samym ważne jest korzystanie ze środków mogących poprawić jakość życia chorego. Należy do nich łagodzący dolegliwości bólowe Biolevox HA. Wykorzystać można także opaski na kolano, a także kule ortopedyczne lub laski. W ten sposób odciąża się kolano, przez co niweluje się uczucie bólu. Dla zachowania dobrego zdrowia oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia zwyrodnienia kolan warto stosować aktywny styl życia oraz zdrową i pełnowartościowa dietę. Należy również zadbać o odpowiednią wagę swojego ciała.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.

Artykuł sponsorowny