„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Jak dbać o ochronę przeciwsłoneczną?

Smiling young woman applying sunscreen lotion on face at beach, with copy space. Beautiful mature woman with red hair enjoying summer at sea. Portrait of happy girl using sunblock on her delicate skin with freckles and looking at camera.
Ochrona przeciwsłoneczna jest podstawą pielęgnacji. Jak dbać o skórę, aby nie szkodziło jej promieniowanie UV?

Rozsądna ekspozycja na słońce

Słońce może być naszym największym sprzymierzeńcem, ponieważ to dzięki niemu syntetyzowana jest witamina D3. To ono sprawia, że poprawia nam się humor a skóra pięknie się prezentuje lekko tylko muśnięta promieniami. Z drugiej jednak strony nieodpowiednia ekspozycja na słońce może być przyczyną wielu różnego rodzaju problemów. Nadmierne wystawianie się na promieniowanie słoneczne prowadzić może do poparzeń, które będą trudno i boleśnie się goić, uszkodzeń melanocytów w strukturze skóry, a co za tym idzie – przebarwień. Na dłuższą metę słońce może być także przyczyną powstawania nowotworów skóry, dlatego też tak ważne jest to w jaki sposób wystawiamy się na jego działanie. Rozsądna ekspozycja na słońce to przede wszystkim ekspozycja w takich godzinach, kiedy nie operuje ono najmocniej. Jeśli na przykład chcemy skorzystać z opalania się na plaży, warto schronić się w cieniu między godzinami jedenastą a piętnastą. Jeżeli też zależy nam na uzyskaniu lekkiej opalenizny, znacznie korzystniejsze będzie systematyczne opalanie się w krótkich sesjach od wystawienia się na słońce na kilka godzin. Nawet umiarkowana ekspozycja nie zabezpieczy jednak wystarczająco skóry, jeżeli nie będziemy używali produktów z odpowiednimi filtrami

Produkty z filtrami, które skutecznie chronią przed słońcem

W ochronie przeciwsłonecznej bardzo istotne jest stosowanie produktów z filtrami. Mogą to być kremy, balsamy. Jeżeli mówimy o kosmetykach do twarzy, warto mieć na uwadze, że filtry zawarte na przykład w podkładzie mogą być zupełnie niewystarczające. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj podkładu nakładamy stosunkowo niewielką ilość po to, aby nie stworzyć efektu maski. Z kolei filtra powinniśmy nałożyć grubszą warstwę tak, żeby rzeczywiście chronił on skórę. Wybierając konkretny produkt warto zwrócić też uwagę na jego właściwości pielęgnacyjne. Świetnie sprawdzi się na przykład nawilżający krem z filtrem SPF 50 do twarzy. Będzie on chronił przed słońcem, ale także dbał o to, aby skóra była odpowiednio odżywiona. Jeśli chodzi o wartości filtrów wtedy, kiedy nasłonecznienie jest największe, to znaczy w lecie, ale również w zimie jeśli uprawiamy sporty zimowe i przebywamy na stoku, warto zainwestować w produkty z filtrami wartości SPF 50. W chłodniejszych, mniej słonecznych miesiącach roku i bardziej pochmurne dni, wystarczające mogą się okazać wartości SPF 20 lub 30. Nie jest to jedyny istotny czynnik. Należy też zwrócić uwagę na to czy dany kosmetyk ma szerokie spektrum działania, a więc czy chroni zarówno przed promieniowaniem UVA a jak i UVB. Wiele dostępnych na rynku kosmetyków obecnie chroni również przed promieniowaniem niebieskim, które jest emitowane przez sprzęty elektroniczne, takie jak smartfony czy komputery. Promieniowanie to przyspiesza procesy starzenia i wydzielanie wolnych rodników, w związku z czym ochrona przed nim jest równie ważna. Skuteczna pielęgnacja twarzy i ciała nie może się obyć bez ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Ważne, aby ochrona ta była elementem codziennej pielęgnacji.

Źródło zdjęć Adobe Stock