„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Abilify (arypiprazol)

Abilify

Ludzka psychika, mimo bardzo wielu badań, nie została do końca poznana. Wciąż stoimy przed zrozumieniem dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej, co ma wpływ na zachowania, wybory, postępowanie. Nie potrafimy też poradzić sobie z chorobami o podłożu psychicznym. Wielu osobom zdrowym wydaje się, że choroby i zaburzenia psychiczne są pewnym wymysłem, że po prostu można „wziąć się w garść” i przestać zajmować analizowaniem swojego postępowania. To dla wielu wciąż choroby drugiej kategorii. Tymczasem, coraz więcej osób ma tego typu problemy, a leczenie jest procesem niezwykle żmudnym i długotrwałym. To nie oznacza oczywiście, że przy końcu tej drogi nie odnotuje się sukcesu. Już teraz to, co jeszcze nie tak dawno stanowiło zagadkę, obecnie jest w psychiatrii oczywiste. Z każdą nową publikacją dowiadujemy się więcej, a lekarze mają coraz większą możliwość udzielenia chorym skutecznej pomocy.

Czym jest Abilify?

Na powstanie schorzeń i chorób o podłożu psychicznym mają wpływ czynniki biologiczne, psychiczne i środowiskowe. W leczeniu chorób psychicznych stosowane są metody biologiczne i psychospołeczne. Wśród metod biologicznych wyróżniamy: farmakoterapię, leczenie elektrowstrząsowe i fototerapię. W wielu przypadkach leczenie farmakologiczne jest podstawą powrotu do zdrowia. Do dyspozycji lekarzy jest coraz więcej skutecznych leków. Jednym z nich jest Abilify. Zaliczany do grupy „inne leki przeciwpsychotyczne” jest wykorzystywany w leczeniu schizofrenii i zaburzenia afektywno-dwubiegunowego typu I. Ważne: lek jest dostępny jedynie na receptę!

Dla kogo przeznaczony?

Abilify, którego substancją czynną jest arypiprazol, jest lekiem stosunkowo nowym, zarejestrowanym w 2002 roku. W Stanach Zjednoczonych i w Europie jest przeznaczonym dla populacji osób dorosłych i w określonych wskazaniach (w Polsce nie) dla dzieci i młodzieży po 13. roku życia. W przypadku schizofrenii jest zarejestrowany jako lek dla populacji dorosłych. W przypadku leczenia epizodów maniakalnych (zaburzenia afektywno-dwubiegunowe) zarejestrowany jest w leczeniu dorosłych i dzieci po 13. roku życia. Stany Zjednoczone mają trochę inne wskazania. W Polsce Abilify jest przeznaczony dla osób, które skończyły 18 lat.

Dostępność

Preparat jest dostępny w kilku postaciach. Są to: tabletki, tabletki rozpadające się w jamie ustnej, iniekcja szybkodziałająca, (dostępny w przypadku stosowania doraźnego), forma o przedłużonym uwalnianiu się (stosowany w przypadku pacjentów niewspółpracujących). Wielość postaci preparatu pozwala na jego zastosowanie w zależności od stanu oraz pacjenta i fazy choroby.

Bezpieczeństwo

Lek należy do preparatów stosunkowo bezpiecznych, jeśli jest dawkowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie powinny go przyjmować kobiety w ciąży oraz karmiące, a także osoby uczulone na jakikolwiek składnik leku. Nie jest wskazany dla chorujących na cukrzycę, padaczkę, choroby naczyń krwionośnych i choroby mózgu. Jeśli preparat jest przyjmowany w postaci iniekcji i drogą pozajelitową, może dojść do nadmiernej sedacji, depresji krążenia, spadku ciśnienia tętniczego krwi. Z tego powodu należy u pacjenta monitorować ciśnienie krwi, częstość oddechu, poziom świadomości i ciśnienie krwi.

Odpowiedni dla dzieci i młodzieży?

WHO szacuje, że około 15-20% nastolatków cierpi na różnego typu choroby psychiczne. Dzieci nie są wolne od depresji, choroby dwubiegunowej, schizofrenii. I właśnie w tej grupie pacjentów substancja czynna leku – arypiprazol znajduje zastosowanie. W dodatku jest bezpieczniejsza w porównaniu z innymi lekami przeciwpsychotycznymi, powodując mniej działań niepożądanych. Co bardzo istotnie – nie wpływa na funkcje poznawcze, czyli na pamięć i koncentrację. Działania niepożądane, takie jak senność, drżenia zaobserwowano podczas badań u około 5% pacjentów pediatrycznych. Trzeba zauważyć różnicę w leczeniu abilifem Europie i Stanach Zjednoczonych. W Europie preparat, w przypadku nastolatków, stosuje się ostrożniej. Niektórzy lekarze ordynują lek tylko osobom, które ukończyły 18. rok życia.

Wnioski

Abilify (arypiprazol) jest lekiem zarejestrowanym, o wysokim profilu bezpieczeństwa. Bardzo dobrze sprawdza się w leczeniu populacji dorosłych, szczególnie chodzi o osoby starsze (>65). Lekarze zaczynaj z reguły od niskiej dawki, by sprawdzić efekty działania w przypadku indywidualnego pacjenta. To dobry wybór w przypadku leczenia choroby afektywnej jednobiegunowej typu I, schizofrenii oraz opanowaniu majaczenia i pobudzenia.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.