„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

E-recepta – wszystko co musisz wiedzieć

E-recepta jest ogromnym krokiem milowym w funkcjonowaniu Narodowego Funduszu Zdrowia. W końcu ile to razu zdążyło się, że niezbędny nam był określony lek, a mieliśmy problem z jego zdobyciem. Wypisanie papierowej recepty wiązało się z wizytą u lekarza i wielokrotnymi próbami dodzwonienia się do przychodni. Skutkowało to stresem i straconym czasem. Jednak e-recepta diametralnie zmienia sposób, w jaki funkcjonuje ten system.

Na czym dokładnie polega korzystanie z e-recepty?

Wbrew pozorom korzystanie z e-recepty będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego. Wystarczy bowiem do korzystania z niej posiadanie Internetowego Konta Pacjenta. W celu jej zdobycia  nie trzeba specjalnie umawiać wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim. Coraz częstsze stają się korzystanie z teleporada lub internetowej konsultacji lekarskiej. Samo wykonanie jest bardzo proste. Wiedząc jaki lek jest nam potrzebny wystarczy, że znajdziemy go w internetowym spisie i umówimy się na konsultacje, podczas której lekarz będzie mógł przeprowadzić wywiad medyczny i oraz określić czy istnieją jakieś przeciwwskazania. Jeśli takowych nie ma, to recepta zostanie wystawiona w Internetowym Koncie Pacjenta oraz dodatkowo przesłana na nasz adres e-mail i SMS-em na numer telefonu. 

Dlaczego watro wybrać e-receptę?

Wybór tego rozwiązania niesie ze sobą wiele korzyści:

  • szybkość jej wydania – jest wystawiana zazwyczaj od razu w momencie końca konsultacji,
  • dzięki korzystaniu z niej nie ma potrzeby wychodzenia z domu np. w przypadku choroby,
  • pozwala zaoszczędzić czas, który traci się na dojazdy oraz oczekiwanie na przyjęcie w gabinecie lekarskim, 
  • elektroniczne wydanie jest o wiele bardziej trwałe od swojego papierowego odpowiednika,
  • czytelność – zmniejsza ryzyko wydania przez farmaceutę niewłaściwego leku,
  • dzięki posiadaniu jej w Internetowym Koncie Pacjenta mamy pewność, że receptę mamy zawsze w kieszeni, znajduje się przecież w telefonie, co umożliwia zakup leku przy okazji codziennych zakupów i brak konieczności pamiętania o zabraniu jej z domu, 
  • receptę tego typu można  zrealizować w każdej aptece w Polsce,
  • pozwala ona na zakup tańszych zamienników, 
  • jest to ekologiczne podejście do zmian klimatycznych, pozwala bowiem zmniejszyć zużycie papieru.

Zapytaliśmy redakcję serwisu e-recepta.net, czy mogą potwierdzić nasze założenia:

„Oczywiście, że tak. Wybór e-recepty jest jednym z najlepszych rozwiązań, na jakie w tym momencie można się zdecydować. Nie chodzi tu tylko o szybkość jej realizacji i wygodę użytkowania. Najistotniejsze jest w niej to, że w sytuacji choroby jesteśmy w stanie zapewnić sobie dostęp do niezbędnych leków bez wychodzenia z łóżka. Jest to zwłaszcza istotne, kiedy dopadła nas choroba, która wiąże się z wysoką gorączką, a dodatkowo łatwo się przenosi i nie chcemy być jej nosicielami. Możemy tego uniknąć, pozostając w domu i nie musząc oczekiwać na przyjęcie w gabinecie lekarskim.”

Realizacja internetowej recepty – przebieg i ważne informacje

Realizacja recepty jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnej znajomości Internetowego Konta Pacjenta. Wystarczy posiadać:

  • treść wiadomości SMS – znajduje się w niej 4-cyfrowy kod, po podaniu którego farmaceucie należy potwierdzić go numerem PESEL, aby zweryfikować jego przynależność do danej osoby,
  • e-mail – znaleźć tam można kod kreskowy, który farmaceuta może zeskanować, dzięki czemu całą procedurę można wykonać jeszcze szybciej.

Mimo iż konto pacjenta nie jest niezbędne do wykupienia leku, warto być na bieżąco z tym, co możemy tam znaleźć. Dzięki e-recepcie na tej platformie mamy stały dostęp do informacji o tym, w jaki sposób powinniśmy dawkować lek. 

Co można znaleźć w treści e-recepty?

  • dane pacjenta – w tym dane osobowe oraz numer PESEL,
  • dane podmiotu, który wystawiał receptę,
  • nazwa przepisanego leku,
  • sposób dawkowania leku,
  • informacje na temat refundacji.

Tak więc sama w sobie elektroniczna forma nie wiele różni się od swojego klasycznego odpowiednika. I zawiera wszystkie niezbędne informacje.

Ważność dokumentu

Recepta ważna jest przez okres całego roku dla osób, które stosują stale określony lek. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku antybiotyków. Watro pamiętać, że pierwsze opakowanie powinno się wykupić nim minie 30 dni od wykupienia recepty. W przypadku recepty na jeden lek musi zostać w całości zrealizowana w jednej aptece, nawet jeśli ma ona roczny termin realizacji. Istnieje  też możliwość zrealizowania recepty tylko w sposób częściowy – polega to za zakupie tylko konkretnej liczby opakowań, lecz nie wszystkich znajdujących się na wystawionym dokumencie.

Korzystanie z e-recept wiąże się z ułatwieniem nie tylko dla pacjentów. Jest to także ułatwienie dla lekarzy oraz odciążenie w działaniu przychodni. Jest tam mniejsze obciążenie i prościej dostać się w przypadku poważnej sytuacji, a nie tylko w potrzebie wystawienia kolejnej recepty. Pozwala też lepiej funkcjonować apteką – przez zwiększenie skomputeryzowania praca przebiega szybciej, a co za tym idzie, kolejki są mniejsze. E-recepty niosą więc ułatwienia wszystkim, którzy mają z nimi styczność.