„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Sztuczna inteligencja w świecie medycyny

sztuczna inteligencja w medycynie

Rozwój to coś, czego raczej nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zatrzymać. Warto też zastanowić się nad tym, w jaki sposób należy odbierać to zjawisko. Czy jest to zjawisko pozytywne? Wiele osób pewnie powie, że tak, ale rzeczywistość nie jest jednoznaczna. Jak się dobrze przyjrzymy, zauważymy szanse i zagrożenia.

Zagrożenie dla pracowników

Co się dzieje w sklepach, kiedy mamy kasy samoobsługowe? Krótko mówiąc, sprzedawcy nie są potrzebni. Oczywiście wciąż jest wiele miejsc, gdzie takich kas nie ma. Nie ma też co ukrywać, że osoby starsze niekoniecznie są na bieżąco z najnowszymi technologiami. To wszystko sprawia, że rozwój jest niejako hamowany, aczkolwiek wydaje się, że wprowadzenie kas samoobsługowych na większą skalę to tylko kwestia czasu.

Niemniej nie na sklepach się teraz skoncentrujemy. Tematem tego tekstu jest sztuczna inteligencja. Nie ulega wątpliwości, że znaczenie sztucznej inteligencji jest coraz większe i co równie istotne, możemy mówić o zmianach dotyczących różnych branż. Głośno ostatnio było np. o medycynie. Sztuczna inteligencja w medycynie to temat, który w ostatnim czasie został poruszony na antenie telewizji Polsat. Wypowiadał się tam Paweł Januszkiewicz – konsultant medyczny Fundacji Polsat. Czego mogliśmy się dowiedzieć?

Sztuczna inteligencja w medycynie – dokąd zmierzamy?

Sztuczna inteligencja bez wątpienia ma przyszłość w medycynie. Można było usłyszeć choćby o dermatologii, radiologii czy kardiologii. Osoby niechętnie patrzące na to zjawisko powinny też pamiętać o tym, że cały czas jest sporo obszarów, gdzie na zmiany jeszcze trzeba będzie dość długo poczekać. Na uwagę zasługuje też fakt, że sztuczna inteligencja od dawna jest częścią medycyny. Tyle że z biegiem czasu sytuacja zaczęła się robić bardzo dynamiczna. Możemy rozmawiać o rozwoju, który doprowadził do tego, iż lekarze niektórych specjalizacji mają prawo czuć się zagrożeni.

Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, jak miałaby wyglądać medycyna przyszłości. Dokładne przewidzenie przyszłości jest wciąż niezwykle trudne, aczkolwiek jest mnóstwo danych. Danych, które mogą zostać przez sztuczną inteligencję dokładnie przejrzane. To sprawia, że w dalszej perspektywie można spodziewać się rozpoznawania konkretnych problemów. Z drugiej strony np. psychiatria to obszar, w przypadku którego sztuczna inteligencja prawdopodobnie szybko nie znajdzie zastosowania. Z wypowiedzi Pawła Januszkiewicza wynikało, że na ten moment nie można mówić o przydatnym narzędziu. To pokazuje też, że zbyt pochopnie zaufanie nowoczesności może skutkować poważnymi problemami. Oczywiście pojawia się też pytanie, co będzie dalej? To pytanie pozostaje bez odpowiedzi, ale wydaje się, że możemy być pewni tego, iż dalszy rozwój sztucznej inteligencji jest czymś nieuniknionym.

Szanse i zagrożenia

To wszystko pokazuje, że rozwój zawsze niesie za sobą szanse i zagrożenia. W ogóle jest to temat, któremu warto się przyjrzeć dokładniej. Wyobraźmy sobie sytuację, w której sztuczna inteligencja źle postawiła diagnozę. Skoro może to się zdarzyć lekarzowi (choć nie powinno), to w przypadku sztucznej inteligencji zagrożenie wydaje się tym większe. Ponadto za nieprawidłowo postawioną diagnozę trzeba wziąć odpowiedzialność. Jak miałoby wyglądać dochodzenie zadośćuczynienia w przypadku sztucznej inteligencji? Tego na ten moment raczej nie wie nikt. Kiedy jednak obserwuje się tempo zmian, można podejrzewać, że prędzej lub później i w tej kwestii znajdzie się jakieś rozwiązanie.

Dariusz Buzun

W trosce o zdrowie: kompleksowa ochrona dzięki pakietom medycznych