„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Zapalenie zatok – z czego wynika, jak je leczyć?

Zapalenie zatok to schorzenie, które dotyka miliony ludzi na całym świecie. Może powodować takie objawy, jak bóle głowy, odczucie zatkanego nosa, nieprzyjemny zapach oddechu, a nawet bóle twarzy. Czym jest zapalenie zatok, jakie są jego przyczyny oraz dostępne sposoby leczenia, które pomogą złagodzić dolegliwości?

Zapalenie zatok: przyczyny, objawy i możliwości leczenia

Zatoki to wypełnione powietrzem jamy znajdujące się wokół nosa, oczu i policzków. Kiedy ujścia tych przestrzeni są zatkane – np. na skutek obrzęku śluzówki lub wypełnienia ich wydzieliną, bakterie mogą się łatwiej rozwijać i wywoływać infekcje. Zapalenie zatok jest powszechne w populacji całego świata. Objawy zapalenia zatok mogą obejmować niedrożność nosa, ból i ucisk twarzy, ból głowy, gorączkę oraz zmęczenie.

Najczęściej zapalenie zatok wiąże się z następującymi problemami:

  • niedoleczone infekcje dróg oddechowych,
  • wady anatomiczne (zwłaszcza skrzywiona przegroda nosowa) utrudniające odprowadzanie wydzieliny w przebiegu infekcji,
  • alergie i związane z nimi stany zapalne śluzówki i zatok

Czy jest związek między alergiami a zapaleniem zatok?

Alergie są jednym z częstych przyczyn zapalenia zatok. Mamy wtedy do czynienia z alergicznym zapaleniem zatok – co skutkuje stanem zapalnym śluzówki oraz zatok przynosowych. Alergeny takie jak kurz, pyłki i sierść zwierząt domowych mogą podrażniać zatoki i prowadzić do zapalenia. Dobry alergolog może pomóc nam złagodzić uciążliwe skutki zapaleń zatok związanych z reakcjami alergicznymi.

Jak się leczy zapalenie zatok?

Opcje leczenia zapalenia zatok obejmują leki dostępne bez recepty, środki domowe i wreszcie najbardziej inwazyjny sposób, czyli operację.

W leczeniu zapalenia zatok bardzo ważne jest zwalczanie przyczyny niedrożności, skutkujących zastojem wydzieliny i powstawaniem idealnych warunków do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów. W przypadku alergii może to być unikanie czynników wyzwalających lub przyjmowanie leków w celu zmniejszenia objawów. Przy przeziębieniu lub zapaleniu dróg oddechowych, leczenie może obejmować leki obkurczające śluzówkę, a jeśli pojawi się infekcja bakteryjna – konieczne mogą okazać się także antybiotyki. W niektórych przypadkach wskazany jest zabieg chirurgiczny, aby udrożnić zatoki i poprawić drenaż – co może zmniejszyć problemy w dłuższym okresie czasu.

Jedną ze stosunkowo nowoczesnych opcji leczenia jest sinuplastyka balonowa, która polega na nadmuchaniu balonika umieszczonego w chorych zatokach, aby otworzyć zablokowane ujście. Inne opcje to tradycyjna endoskopowa chirurgia zatok lub chirurgia szczękowa. Wybór zabiegu, zależy od stopnia zaawansowania problemu – niektóre osoby mimo pewnych niedogodności mogą w miarę normalnie oddychać, a do zaostrzenia objawów dochodzi u nich kilka razy w roku. Są jednak pacjenci, którzy mają kłopoty oddychaniem przez nos przez większą część roku, a w przypadku zwykłego przeziębienia ich sytuacja dramatycznie się pogarsza.

Domowe sposoby na zapalenie zatok?

Lekarze mogą przepisać pacjentom wiele leków, które można przyjmować w domu i które pozwalają złagodzić uciążliwe objawy. Wśród medykamentów dostępnych bez recepty najczęściej wykorzystywany jest ibuprofen, czasem w połączeniu z pseudoefedryną. Popularny jest też Sudafed oraz Acetylosteina, która rozrzedza wydzielinę w drogach oddechowych. Jeśli leki bez recepty nie pomagają, należy porozmawiać z lekarzem na temat możliwości przepisania silniejszych środków na receptę.

Dla łagodzenia objawów ważna jest dbałość o odpowiednie nawilżenie powietrza w domu – np. przez stosowanie nawilżacza powietrza. Aby „nie wpaść z deszczu pod rynnę” należy jednak pamiętać o czyszczeniu nawilżacza, aby zapobiec rozwojowi bakterii i pleśni, które mogą przyczyniać się do zapalenia alergicznego.

A czego unikać? Na pewno jeśli mamy problemy z zatokami, należy jak najszybciej rzucić palenie, zminimalizować korzystanie z klimatyzacji w pomieszczeniach i unikać przegrzewania mieszkania.

Zapalenie zatok to częsta dolegliwość, która może powodować dyskomfort i bardzo przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. czynnościach. Na szczęście istnieje wiele metod leczenia, które pomagają złagodzić objawy zapalenia zatok. Jeśli lekarz doradzi zabieg, nie należy się go bać, ponieważ tego typu operacje są wykonywane od lat, a metody wciąż unowocześniane.

Artykuł sponsorowany