„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Choroby dziąseł – przyczyny, leczenie, profilaktyka

choroby dziąseł

Choroby dziąseł to częsta przypadłość, cierpi na nią 50-60% osób w Polsce, jest to jeden z najpowszechniejszych problemów dotyczących zębów zaraz po próchnicy.

Wachlarz przyczyn chorób dziąseł jest dość szeroki – od ogólnych problemów organizmu po próchnicę. Jak sobie poradzić z tą dolegliwością ? Jakie są jej konsekwencje ?

Choroby dziąseł – przyczyny

Niezależnie od wieku każdy z nas powinien myć i nitkować zęby co najmniej 2 razy dziennie, aby nie dopuścić do rozwoju płytki bakteryjnej, dla której ciepłe, wilgotne i niezbyt czyste środowisko jest idealnym miejscem rozwoju. Z czasem, wzrastając i ulegając mineralizacji, z płytki powstaje kamień nazębny, który uszkadza szkliwo i penetruje w głąb zęba, a oprócz tego niszczy przyzębie powodując stan zapalny. W konsekwencji podczas mycia i jedzenia dochodzi do krwawienia z dziąseł, pojawia się ból i zaczerwienienie okolic zębów. Taka sytuacja, nieleczona może doprowadzić do parodontozy i utraty zębów. Nie tylko jednak brak odpowiedniej higieny może stanowić problem, a przynajmniej nie bezpośrednio, bowiem wady zgryzu również przyczyniają się do chorób dziąseł z racji tego, że w takim przypadku trudniej dostać się do niektórych przestrzeni podczas czyszczenia zębów.

Inna przyczyna może być zupełnie inna – pochodząca z wewnątrz naszego organizmu. Tutaj możliwości jest wiele – wahania hormonalne u kobiety w ciąży, powikłanie zapalenia nerwów twarzy, niedobory witaminowe (głównie brak witaminy C) lub niedobory mikroelementów (brak żelaza), lub choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, białaczka, czy bulimia.  Rozwojowi problemów z dziąsłami sprzyja również palenie papierosów.

Rodzaje chorób dziąseł
  • Zapalenie dziąseł – tak jak wcześniej zostało wspomniane, zapalenie dziąseł spowodowane jest nadmiernym rozrostem płytki nazębnej i objawia się zaczerwienieniem oraz krwawieniem z dziąseł. Na szczęście da się je wyleczyć – należy udać się do dentysty w celu usunięcia kamienia, taki zabieg nazywany jest skalingiem, czy też piaskowaniem. Jest całkowicie bezbolesny, a eliminuje przyczynę naszych dolegliwości. Jeśli zapalenie dziąseł jest w zaawansowanym stopniu rozwoju, lekarz stomatolog wypisze nam odpowiednie leki – najczęściej maści i płukanki.
  • Parodontoza – nieleczona prowadzi do utraty zębów; jej wczesnym etapem jest zapalenie dziąseł, jednak nieleczone postępuje dalej uszkadzając tkanki, które są odpowiedzialne za utrzymanie zęba w zębodole. Najpierw prowadzi do odsłonięcia szyjek zębowych, następnie do ich poluzowania i w końcu do wypadnięcia. Jej objawami jest mocne zaczerwienienie i bolesność dziąseł, odsłonięte szyjki zębowe, chwianie się zębów, nieprzyjemny zapach z ust. Czasem, w zaawansowanym stadium choroby potrzebna jest interwencja chirurga.
  • Ropnie dziąsła – ich przyczyną najczęściej jest stan zapalny w okolicy dziąsła; do objawów należy silny, pulsujący ból, opuchlizna w miejscu ropnia, nieprzyjemny zapach z ust. Leczenie ropnia wymaga natychmiastowej interwencji stomatologa, najczęściej dostaje się antybiotyk.
  • Choroby dziąseł wywołane przez grzyby – spowodowane są najczęściej długotrwałym spadkiem odporności wywołanym przez przebywane infekcje, długą antybiotykoterapię, wirus HIV); objawami są białe naloty na języku, błonie śluzowej policzków i dziąsłach, nieprzyjemny zapach z ust. Przy podejrzeniu grzybicy dziąseł trzeba udać się do lekarza dentysty, który przepisze nam leki przeciwgrzybiczne.
Profilaktyka

Samodzielne, całkowite usuwanie płytki nazębnej jest niestety niemożliwe, pomimo wysiłku jak możemy w to włożyć. Oczywiście nie należy rezygnować z higieny – po prostu oprócz częstego i dokładnego mycia zębów powinniśmy odwiedzić gabinet stomatologiczny co najmniej raz na pół roku w celu kontroli stanu zębów.

Najlepiej jest wtedy również wykonać wspomniany wcześniej skaling, który skutecznie pozbywa się całej płytki. Ponadto można wykonać lakierowanie zębów, które dostarczy naszym zębom ogromnej ilości fluoru i zabezpieczy w znacznej mierze przed rozwojem chorób, zwłaszcza próchnicy. Wskazane jest, aby go wykonać przynajmniej 2 razy w roku.