„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Wpływ kakao na zdrowie

wpływ kakao na zdrowie
Kakao zwiera w swoim składzie serotoninę, która ma działanie antydepresyjne.

Kakao – napój boski i niebanalny. Drzewa kakaowca dziko rosnące w lasach równikowych Ameryki Południowej i Ameryki Środkowej są jednym z najcenniejszych darów jakie Aztekowie i Majowie ofiarowali Europie.

Jest to dar zdecydowanie cenniejszy niż złoto, którego tak uporczywie szukali konkwistadorzy w tych rejonach świata po odkryciu Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Ze zmielonych ziaren owoców kakaowca uzyskuje się kakao, które znalazło zastosowanie nie tylko jako surowiec do wyrobu napoju o tej samej nazwie, czekolady, lecz także jako ważny środek leczniczy w medycynie niekonwencjonalnej. O jego prozdrowotnych właściwościach wiedzieli przecież już Indianie Ameryki Południowej, którzy wykorzystywali je w tajemniczych ceremoniach uzdrawiania. Obecnie może to wzbudzać uśmiech politowania, ale trzeba pamiętać, że ludy pierwotne pilnie obserwowały naturę i wykorzystywały ją, aby przetrwać w niekorzystnych warunkach. Zresztą wiele obserwacji i współczesnych badań potwierdza wiarę Azteków i Majów.

Sposób na stres

Kakao zwiera w swoim składzie serotoninę, która ma działanie antydepresyjne. Powoduje, że poprawia się  humor, jesteśmy bardziej zadowoleni i uśmiechnięci. Jednocześnie ma działanie lekko nasenne. Z tego powodu, chociaż w składzie kakao jest też kofeina, zaleca się wypicie filiżanki napoju przed snem. Serotonina bowiem przekształca się w melatoninę, czyli substancję ułatwiającą zdrowy sen.

Zapobiega procesowi przedwczesnego starzenia się

Któż z nas nie chce być długo młody i zdrowy? Naukowcy od dziesięcioleci poszukują sposobów, by ludzie nie tylko żyli dłużej, ale byli zdrowi, dobrze wyglądali, bez korzystania z medycyny estetycznej. Jedną z odpowiedzi może był właśnie kakao. W ziarnach kakaowca są duże ilości antyoksydantów, działających regenerująco na komórki ludzkie. Naukowcy z Columbia University Medical Center prowadzą już od lat badania na ten temat badania. Okazuje się, że osoby, które systematycznie spożywają nieprzetworzone kakao mają lepszą pamięć i koncentrację, wolniej się starzeją. Testy przeprowadzone były na 65 ochotnikach w wielu od 50 do 67 lat.

Zapobiega chorobom układu krążenia

Przeciwutleniacze działają rozkurczowo na naczynia krwionośne. To ułatwia przepływ krwi, a także blokuje działanie „złego cholesterolu”. Dzięki temu w naczyniach krwionośnych nie powstają tak groźne skrzepy. Według badań Briana Buijsse’a osoby, które regularnie e spożywają kakao, są mniej narażone na zgony z powodu chorób układu krążenia. Potwierdziły to badania naukowców ze Szwedzkiego Uniwersytetu Królewskiego. Mówi się nawet o 50% mniejszej zachorowalności w grupie badawczej.

Kakao zapobiega kamicy nerkowej

Naukowcy potwierdzili, że w ziarnach kakaowca znajduje się teobromina, która uniemożliwia tworzenie się groźnych złogów w drogach moczowych i nerkach. Stawiają też tezę, że w przyszłości pomoże to w leczeniu kamicy nerkowej. Już teraz mówi się, że codzienne spożywanie gorzkiej czekolady może skutecznie zapobiec pojawianiu się kamieni nerkowych. Nie jest to jednak propozycja dla wszystkich. Dieta z dużą zawartością czekolady byłaby szkodliwa dla osób z nadwagą i absolutnie nie do przyjęcia dla zmagających się z cukrzycą.

Walka z otyłością

Większość z nas, słysząc słowo kakao ma skojarzenia z przyjemnością, spokojem, zadowoleniem. Raczej nie mamy świadomości, że może ono pomóc w utrzymaniu prawidłowej diety. Jedna łyżeczka naturalnego kakao to tylko ok. 42 kalorii, a spożywanie kakao  powoduje uczucie sytości. Magnez, który jest w składzie,  pobudza metabolizm organizmu, a epikatechina pomaga spalić tłuszcz. Cały czas należy pamiętać, że mówimy o produkcie naturalnym, a nie wzbogaconym tłuszczami i cukrem.

Przeciwwskazania

Nie należy oczywiście zapominać, że kakao nie jest produktem przeznaczonym dla wszystkich. To nie złote panaceum na wszystkie dolegliwości. Jest ono silnym alergenem. Kakao nie jest też produktem właściwym dla osób mających problem ze zgagą. Spożywane w nadmiarze, może powodować zaparcia.

Ostatnie badania potwierdziły, że naturalne kakao oddziałuje na te same receptory, co marihuana. Oba mają podobne właściwości lecznicze. O ile jednak marihuana może uzależniać i wywierać także negatywny wpływ na organizm, to w przypadku kakao można mówić tylko o pozytywnym działaniu. Oczywiście, jak w każdym przypadku nie trzeba przekraczać progu zdrowego rozsądku.

Tekst: Bogumiła Pierzchanowska

Fot. stevepb, pixabay

Jak pozbyć się pajączków na nogach? Zalecenia Velvet Clinic