„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Aromaterapia – leczenie olejkami

aromaterapia

Aromaterapia jest wykorzystywana w medycynie naturalnej jako jedna z form leczenia różnych schorzeń.

Aromaterapia polega na zastosowaniu olejków eterycznych wprowadzanych do organizmu za pomocą dróg oddechowych poprzez wąchanie, inhalacje i wdychanie. Można również użyć olejków do kąpieli, przeprowadzając masaż leczniczy albo stosując kompresy. Olejki eteryczne to wyciągi przede wszystkim z różnych części roślin, są bardzo skoncentrowane.

Aromaterapia wywodzi się z czasów sumeryjskich gdzie wykorzystywano ziołolecznictwo jako formę leczenia. Do aromaterapii wykorzystuje się kominki aromatyczne, inhalatory a także nawilżacze powietrza. Mają one działanie rozgrzewające, bakteriobójcze, przeciwzapalne.

Wśród olejków wyróżniamy między innymi olejek z drzewa herbacianego, miętowy, różany, jaśminowy oraz wiele innych. Każdy z nich ma inne działanie. Medycyna naturalna wykorzystuje je do pobudzenia układu odpornościowego, poprawienia krążenie krwi, działania przeciwbólowego. Część olejków ma zastosowanie przy różnego rodzaju bólach mięśni, bólach głowy, łagodzi kaszel. Aromaterapię stosuje się też do usuwania oznak zmęczenia, wprowadzenia organizmu w stan odprężenia i dla poprawy humoru.

Ważną informacją jest to, iż nie każdy może skorzystać z tej formy terapii ponieważ niektóre z olejków mogą powodować reakcje alergiczne. Aromaterapia nie jest wskazana na przykład dla kobiet w ciąży i małych dzieci. Podczas stosowania tej kuracji nie należy przekraczać zalecanych dawek.

Z zabiegów z wykorzystaniem olejków można skorzystać w wielu salonach oferujących masaż leczniczy. Koszt takiego zabiegu jest różny od 60 zł za do 250 zł za godzinę.

fot. www.flickr.com autor: Eneas De Troya

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Aromatoterapia – czy leczenie zapachem jest skuteczne? |

Komentarz są niedostępne