„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Co to jest POChP? Jakie daje objawy? Komu zagraża ta choroba?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to poważna choroba układu oddechowego, która jest trzecią najczęstszą przyczyną umieralności na świecie (zgodnie z klasyfikacją Światowej Organizacji Zdrowia). Szacunkowo choruje nawet 380 milionów ludzi, z czego tylko w Polsce około 2 milionów. W naszym artykule wyjaśniamy, co to jest POChP, jakie może dawać objawy, a także wskazujemy czynniki ryzyka tej choroby.

Czym jest POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to choroba spowodowana stanem zapalnym w układzie oddechowym. Wywołują ją szkodliwe czynniki środowiskowe, takie jak dym tytoniowy, gazy i pyły, w tym znajdujące się w zanieczyszczonym powietrzu (szczególnie w okresie grzewczym).

POChP prowadzi do chronicznego niedotlenienia organizmu, a tym samym spadku wydolności. Choroba przez wiele lat może się rozwijać bezobjawowo lub skąpoobjawowo, dlatego wielu chorych zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy nie są już w stanie normalnie funkcjonować, mając poważne trudności z oddychaniem.

To jest ważne:

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w ciągu 10 lat liczba zgonów spowodowanych POChP może wzrosnąć nawet o 30 procent.

Czynniki ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

POChP to przede wszystkim choroba osób palących wyroby tytoniowe (papierosy, cygara etc.). Co ważne, objawy mogą wystąpić nawet po wielu latach od rzucenia nałogu, najczęściej po 40. roku życia. Warto przy tym podkreślić, że w grupie ryzyka POChP znajdują się również osoby, które były narażone na palenie bierne, np. w zakładzie pracy czy w domu.

Palenie wyrobów tytoniowych nie jest jednak jedynym czynnikiem ryzyka zachorowania. Chorobę diagnozuje się również u osób, które są lub były narażone na częsty kontakt z pyłami i gazami z racji wykonywanego zawodu. Można tutaj wymienić m.in. górników, hutników, rolników, pracowników budowlanych, operatorów maszyn, metalurgów, pracowników zakładów chemicznych, a także sprzątaczki czy kosmetyczki (pył unoszący się podczas zabiegu pielęgnacji paznokci).

Najczęstsze objawy choroby POChP

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc nie zawsze daje specyficzne objawy, które mogłyby jednoznacznie wskazywać właśnie na tę chorobę. Można natomiast wyróżnić kilka szczególnie niepokojących reakcji organizmu, na które powinny zwrócić uwagę osoby znajdujące się w grupie ryzyka POChP.

Do najczęstszych objawów POChP zaliczymy:

  • Przewlekły kaszel – kaszel mogący wskazywać na POChP nie ma charakteru napadowego (jak przy astmie), natomiast utrzymuje się przez długi czas, zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia. Odruch kaszlu wywołują również czynniki drażniące, m.in. dym papierosowy czy zanieczyszczone powietrze.
  • Duszność – u osób z POChP duszność może się rozwijać w czasie i nasilać w trakcie wysiłku fizycznego, w tym niewielkiego (np. wchodzenie po schodach, spacerowanie).
  • Obniżona tolerancja wysiłku – na ten objaw z pewnością zwrócą uwagę osoby aktywne fizycznie, które uprawiają sport, są w pełni samodzielne i pracują zawodowo. W przebiegu POChP może występować wyraźne pogorszenie kondycji. W zaawansowanym stadium choroby problem jest już na tyle poważny, że osoba chora może mieć trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, jak ubranie się, umycie, przyrządzenie sobie posiłku etc.
  • Odksztuszanie plwociny – plwocina, czyli wydzielina z płuc, czasem o ropnym charakterze, również może wskazywać na podejrzenie POChP. Dodatkowo jeśli wydzielina zawiera ślady krwi, to należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza (istnieje ryzyko poważnej choroby układu oddechowego, włącznie z nowotworem).

Diagnostyka i leczenie POChP

W przypadku zauważenia u siebie lub kogoś bliskiego wymienionych objawów, należy jak najszybciej udać się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz POZ zbierze wywiad z pacjentem i przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe. Jeśli pojawi się podejrzenie POChP, wówczas pacjent zostanie skierowany do poradni pulmonologicznej.

Dodatkowe badania pozwolą ustalić, czy pacjent rzeczywiście ma typowe objawy POChP. Jeśli tak, to zostanie poddany szczegółowej diagnostyce, która obejmuje m.in. spirometrię.

POChP to choroba, której nie można wyleczyć, ponieważ skutkuje nieodwracalnymi zmianami w drogach oddechowych i płucach. Współczesne metody terapeutyczne pozwalają jednak łagodzić objawy choroby, tym samym dając choremu szansę na samodzielne funkcjonowanie i zachowanie względnego komfortu życia.

Więcej informacji na temat tego, co to jest POChP, można znaleźć na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/video/pochp-co-to-za-choroba/.