„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Toksoplazmoza

toksoplazmozaUznawana za jedną z najgroźniejszych i najczęściej występujących zakażeń pasożytniczych toksoplazmoza, to groźna choroba zakaźna. Jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży.

Występująca na całym świecie toksoplazmoza (z łac. toxoplasmosis, z ang. toxoplasmosis), to odzwierzęca choroba, której nosicielem często są  koty. To one bowiem stanowią grupę żywicieli ostatecznych. Z kolei żywicielem pośrednim dla pierwotniaka Toxoplasma gondii są ptaki, jak również ssaki (w tym rzecz jasna ludzie).

Toksoplazmoza – przyczyny

Za zakażenie toksoplazmozą, jak już wcześniej było powiedziane, odpowiedzialne są pierwotniaki Toxoplasma gondii . Dostają się do ludzkiego organizmu poprzez zjedzenie surowego mięsa, brudną deskę lub nóż. Po dostaniu się do organizmu pierwotniak osadza się w licznych narządach wewnętrznych– płucach, oczach, sercu, jak również mięśniach – tworząc w nich cysty.

Do zakażenia dochodzi również poprzez:

 • kontakt z kocimi odchodami,
 • zakażenie droga kropelkową,
 • transplantację organu,
 • zarażenie śródmaciczne.

Toksoplazmoza i jej objawy

Przede wszystkim w kilka tygodni po zakażeniu pierwotniakiem samopoczucie chorego może ulec pogorszeniu. Poza złym samopoczuciem, mogą pojawić się również:

 • powiększone węzły chłonne,
 • wysoka gorączka,
 • bóle mięśni,
 • ból gardła,
 • zapalenie opon mózgowych,
 • zapalenie mózgu,
 • zapalenie stawów.

Toksoplazmoza i jej powikłania

Toksoplazmoza jest szczególnie niebezpieczna w przypadku kobiet w ciąży. Zakażenie pierwotniakiem może doprowadzić do poronienia lub do uszkodzeń płodu. Toksoplazmoza może wywołać u nienarodzonego dziecka bowiem nie tylko wrodzoną toksoplazmozę, ale także niedosłuch, zaburzenia widzenia, napady padaczkowe i upośledzenie umysłowe.

Diagnostyka choroby

Podstawowym badaniem wykazującym toksoplazmozę jest badanie surowicy krwi pod kątem przeciwciał przeciw toksoplazmozowych klasy IgM i IgG. W przypadku słabo dodatniego wyniku, osoba badana w przeszłości przeszła zakażenie, jednak nabyła odporności na chorobę. Z kolei wysoko dodatni wynik sugeruje niedawne zakażenie, a co za tym idzie, konieczność podjęcia odpowiedniego leczenia. W przypadku negatywnego (ujemnego) wyniku nie doszło jeszcze do zakażenia pierwotniakiem.

Toksoplazmoza – leczenie

Leczenie choroby przebiega przede wszystkim w oparciu o odpowiednie antybiotyki (m.in. pirymetaminę lub sulfadiazynę), a w przypadku kobiet w ciąży również w oparciu o odpowiednie leki przeciwpasożytnicze (m.in. spiramycyna).

Poza leczeniem farmakologicznym, ważnym jest również odpowiednia higiena, w tym:

– mycie rąk przed jedzeniem i zawsze po zabawie ze zwierzęciem, czy po sprzątaniu kociej kuwety,

– używanie rękawic w pracach ogrodowych,

– mycie przed jedzeniem zarówno owoców, jak i warzyw,

– unikanie jedzenia niedosmażonego lub surowego mięsa (zwłaszcza wieprzowiny i jagnięciny).