„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Jak zmienić pieluchomajtki osobie leżącej?

Jak zmienić pieluchomajtki osobie leżącej

W przypadku opieki nad osobami leżącymi, zmiana pieluchy staje się czynnością rutynową. Niemniej jednak, bardzo łatwo jest popełnić błąd i narazić na niebezpieczeństwo zarówno siebie, jak i osobę, którą jest pod naszą opieką. W związku z tym, niezbędne jest posiadanie podstawowej wiedzy w tym zakresie. Odpowiednia zmiana pieluchomajtek pomoże nie tylko zniwelować ryzyko odparzeń, ale również zapewni osobie leżącej większy komfort. Jak więc poprawnie zmienić pieluchę w przypadku osoby leżącej?

Jak przygotować się do zmiany pieluchomajtek osobie leżącej?

Jak zmienić pampersa osobie leżącej? Otóż w pierwszej kolejności należy się do tego odpowiednio przygotować. Nie jest tajemnicą, że dobrze dobrany i prawidłowo założony wyrób chłonny, jest dla osoby leżącej nie tylko gwarancją komfortu, ale także zapewnia jej większe poczucie bezpieczeństwa. W dalszej perspektywie prawidłowo wykonana zmiana pieluchy znacznie zmniejsza ryzyko powstania odparzeń, a w konsekwencji nawet i odleżyn. W czasie zmiany pampersa u osoby dorosłej konieczne jest zapewnienie jej maksymalnego poczucia intymności, a opiekun powinien być do tego procesu odpowiednio przygotowany. Niezbędne będą:

  • rękawiczki jednorazowego użytku,
  • wyrób chłonny czyli pieluchomajtki, najlepiej jakby był to produkt, który będzie „oddychał” na całej powierzchni i zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza, dzięki czemu pacjent będzie w mniejszym stopniu narażony na odparzenia,
  • podkład higieniczny,
  • odpowiednie środki do oczyszczenia, a także do pielęgnacji skóry,

Jak zmienić pieluchę osobie leżącej?

Kiedy opiekun jest już odpowiednio przygotowany do zmiany pieluchomajtek, wówczas pozostaje jeszcze kwestia tego jak zmienić pieluchę osobie leżącej? Okazuje się, że będzie do tego wymagana cierpliwość, a przede wszystkim dokładność. Cały czas, nadrzędnym celem opiekuna powinno być zagwarantowanie podopiecznemu jak największego komfortu i intymności podczas całego procesu. Tak więc jak zmienić pampersa osobie leżącej? Oto instrukcja, krok po kroku:

  • w pierwszej kolejności opiekun powinien założyć rękawiczki jednorazowego użytku, a także wsunąć podkład higieniczny pod pośladki osoby leżącej.
  • następnie opiekun staje z brzegu łóżka i może opuścić ubrania lub bieliznę podopiecznego.
  • kolejnym krokiem jest obrócenie osoby leżącej na jeden bok, tak by jej plecy były zwrócone w kierunku opiekuna.
  • w tym momencie opiekun powinien wykonać niezbędne czynności higieniczno-pielęgnacyjne- powinien on dokładnie oczyścić i osuszyć skórę pacjenta, a także posmarować ją kremem ochronnym.
  • kolejno powinien on umieścić pieluchomajtki pomiędzy nogami podopiecznego.
  • następnym krokiem jest rozłożenie tylnej części pieluchomajtek i upewnienie się, że idealnie przylega ona do ciała pacjenta, a sam indykator wilgotności znajduje się dokładnie na przedłużeniu linii kręgosłupa.
  • pieluchomajtki w tym momencie mogą być podciągnięte z tyłu w kierunku góry.
  • przednia część pieluchomajtek powinna zostać wyciągnięta, a następnie odpowiednio dopasowana do krocza podopiecznego.
  • na koniec pacjenta należy odwrócić ponownie na plecy, jednocześnie nieznacznie unosząc go zarówno z lewej jak i z prawej strony, by możliwe było ostateczne podciągnięcie pieluchomajtek ku górze.

Zmiana pampersa u osoby dorosłej, choć z pozoru może wydawać się nieskomplikowaną czynnością, to obarczona jest dużym ryzykiem błędu. Nieumiejętne uniesienie pacjenta, czy nieodpowiednie dopasowanie pieluchomajtek, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Warto więc postępować zgodnie z przedstawioną powyżej instrukcją, by zapewnić podopiecznemu bezpieczeństwo i komfort.