„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Kamica dróg moczowych (urolithiasis)

kamica dróg moczowych
Kamica dróg moczowych występuje bardzo często, bo aż u 2-3% ludności. Choroba ta dotyka częściej mężczyzn niż kobiet. Największą zachorowalność notuje się pomiędzy 20 a 55 rokiem życia.

Kamica dróg moczowych to nic innego jak odkładanie się kamieni o różnym kształcie i różnych wielkościach, zróżnicowanych też pod kątem twardości i składu chemicznego. Mówi się o kamicy nerkowej, gdy kamienie odkładają się w nerce , o kamicy moczowodowej gdy w moczowodzie, oraz o kamicy pęcherzowej kiedy kamień obecny jest w pęcherzu.

Ukierunkować leczenie może proste badanie moczu, które informuje o składzie chemicznym kamieni. Najczęściej kamienie są zbudowane z soli wapnia, mogą też wykazać strukturę szczawianowo-wapniową, rzadziej moczanową.

Rozpoznanie kamicy dróg moczowych

Rozpoznanie kamicy dróg moczowych następuje podczas badania USG. Objawy choroby są charakterystyczne i należą do nich:

  • bóle w okolicy lędźwiowej,
  • uczucie parcia na mocz,
  • nagłe i silne bóle w okolicy nerek, promieniujące ku dołowi do spojenia łonowego, a nawet wzdłuż wewnętrznej powierzchni ud,
  • częste oddawanie moczu, ale w małych ilościach,
  • w skrajnych przypadkach krwiomocz.

Do ataku kolki nerkowej może dołączyć zakażenie i wtedy występują też inne objawy np. dreszcze i gorączka. Atak kolki nerkowej może trwać kilkanaście minut lub kilkanaście godzin dając naprawdę silne dolegliwości bólowe. Atak kolki nerkowej mogą poprzedzać bóle w okolicy lędźwiowej.

W kamicy pęcherza moczowego często występuje przerywane oddawanie moczu, ponieważ kamień zatyka ujście cewki moczowej. Jest to bolesne.

Może też zdarzyć się, że kamień uwięźnie w drogach moczowych, co powoduje utrudniony odpływ moczu. Skutkiem może być rozdęcie miedniczki nerkowej i w efekcie wodonercze. Jeżeli nie zostanie na czas rozpoznane i wyleczone może dojść do zakażenia, a następnie roponercza. Wtedy oprócz bólu pacjent odczuwa dreszcze i ma temperaturę.

Przy ataku kolki nerkowej należy niezwłocznie udać się do lekarza, lub przy dużym bólu zadzwonić po pogotowie. W ostrym stanie bólu lekarz zaleci środki przeciwbólowe i rozkurczowe, czasem konieczne jest podanie antybiotyku – sulfonamidu.

Kamica nerkowa i moczowodowa niestety może nawrócić jeśli jest wynikiem zaburzeń przemiany materii w organizmie. Na pewno należy przestrzegać odpowiedniej diety i pić dużo przegotowanej wody lub wody izotonicznej..

Leczenie, dobór leków, ich dawkowanie musi zalecić lekarz. W kuracji mogą być pomocne mieszanki ziołowe.

zioła stosowane w kamicy dróg moczowych

Mieszanki ziół pomocne w leczeniu kamicy układu moczowego:

Liść brzozy

Liść brzozy działa moczopędnie i saluretycznie (czyli usuwa przez nerki jonów sodu i potasu, a wraz z nimi wody).

Jak stosować?

2 łyżki stołowe liści zalać 2 szklankami wrzącej wody, przykryć i gotować około 2 minut. Odstawić a następnie przecedzić. pić 1/2 szkłanki naparu 2 – 3 razy dziennie.

 

Ziele nawłoci

Ziele nawłoci (herba solidaginis) stosowane jest w leczeniu kamicy dróg moczowych oraz przy zapaleniu miedniczek i kłębuszków nerkowych w skazie moczanowej. Działa moczopędnie. Słabsze działanie wykazuje też przeciwzapalne i odkażające.

Jak stosować?

2 łyżki stołowe ziela zalać 1/2 litra wrzącej wody, przykryć, odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić pół szklanki naparu 2 – 3 razy dziennie między posiłkami.

 

Kwiat bławatka

Kwiat bławatka (Flos Cyani). Działanie silnie moczopędne, słabsze przeciwzapalne i odkażające. W kamicy dróg moczowych stosuje się kwiat bławatka w postaci naparu.

Jak stosować?

2 łyżki stołowe ziela zalać 1/2 litrem wrzącej wody, przykryć i odstawić na 10 minut. Następnie przecedzić. Pić 1/2 szklanki naparu 2 – 3 razy dziennie.

 

Owocnia fasoli

Owocnia fasoli (Pericarpium Phaseoli) działa moczopędnie i saluretycznie (czyli usuwa przez nerki jonów sodu i potasu, a wraz z nimi wody). Stosuje się w kamicy ale też w stanie niewielkiej niewydolności nerek z innych przyczyn. Często stosowana w kamicy fosforanowej.

Jak stosować?

20 gram rozdrobnionej owocni fasoli zalać 2 szklankami wody, gotować 2 – 3 minuty. Po 15 minutach przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki letniego płynu.

 

Owoc pietruszki

Owoc pietruszki (Fructus Petroselini) .  Działa silnie moczopędnie. Ma też właściwości rozkurczowe.

Jak stosować?

1 łyżkę stołową owocu pietruszki zalać 2 szklankami wrzącej wody, przykryć i odstawić na 8 – 10 minut. Następnie przecedzić. Pić 2 łyżki 2 – 3 razy dziennie.

 

Ziele glistnika

Ziele glistnika ( Herba Chelidonii) Działa rozkurczowo na układ moczowy oraz drogi żółciowe.

Jak stosować?

Podaje się je najczęściej w postaci nalewki. 10 – 20 kropli, 2 – 4 razy dziennie na 15 minut przed jedzeniem.

 

Ziele połonicznika

Ziele połonicznika (Herba Herniariae) działa moczopędnie i silnie rozkurczowo oraz słabo odkażająco. Stosowany w kamicy moczowej i przy zapaleniu pęcherza oraz kłębuszków nerkowych.

Jak stosować?

1 łyżkę stołową ziela zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć, odstawić na 8 – 10 minut, przecedzić. Pić 1/3 szklanki naparu między posiłkami.

 

Informacje zawarte w tym artykule pochodzą z książki pt. Medycyna naturalna pod redakcją profesora Kazimierza Janickiego i doktora medycyny Wojciecha Rewerskiego.

fot. Kurt and Sybilla oraz atl10trader źródło flickr com