„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Leki na receptę przez internet – jak zrealizować receptę online?

<!-- wp:image -->
<figure class="wp-block-image"><img alt=""/></figure>
<!-- /wp:image -->

W dzisiejszych czasach coraz więcej rzeczy możemy zrobić przez internet bez wychodzenia z domu. Jedną z tych rzeczy jest otrzymanie recepty na leki. System e-recept działa już od kilku lat w Polsce i znacznie ułatwia proces zdobywania leków przez chorych pacjentów. Natomiast, czy otrzymanie recepty przez internetową wizytę z lekarzem jest bezpieczne? Czy można zamówić leki z dostawą do domu? Jak długo jest ważna e-recepta? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym najnowszym artykule dotyczącym internetowych recept.

Czym jest e-recepta?

E-recepta to dokument elektroniczny, który może być wystawiony wyłącznie przez lekarza. System e-recept został doceniony za wygodę i efektywność. Odkąd w Polsce pojawiły się e-recepty, cieszą się one coraz większą popularnością. Recepta elektroniczna ma wiele zalet w porównaniu z tradycyjną receptą papierową. Po pierwsze łatwiej jest je uzyskać. System ten został w szczególności doceniony w czasie pandemii, gdy wiele osób nie mogło lub bało się wychodzić z domu w obawie przed zarażeniem. Rozpowszechniono wówczas możliwość teleporad z lekarzem. Dzięki temu pacjenci mają możliwość spotkania się z lekarzem w zaciszu własnego domu. Wizyta taka może odbyć się na trzy sposoby: czat, rozmowę telefoniczną lub spotkanie internetowe przy użyciu kamerki. Jest to szczególnie wygodne, gdy pacjent jest na tyle chory, że bezpieczniejsze jest pozostanie w domu niż wyprawa do placówki medycznej. Dodatkowo oszczędzamy czas oraz koszty związane z drogą do lekarza. Należy natomiast pamiętać, że teleporada nie jest w stanie zastąpić tradycyjnej wizyty i lekarz nie jest w stanie tak dokładnie przebadać pacjenta. W szczególnych wypadkach, gdy lekarz uzna to za konieczne, może wezwać pacjenta na osobistą wizytę do placówki.

Jak można otrzymać e-receptę?

Teleporada to świetne rozwiązanie, gdy nie jesteśmy poważnie chorzy i nie jest wymagane podejmowanie specjalistycznego leczenia. Możemy w ten sposób otrzymać leki na receptę i poradę lekarską dotyczącą leczenia. Natomiast nie jest to jedyny sposób uzyskania e-recepty. Program e-recept to cały system. Jego głównym założeniem była możliwość przechowywania danych na temat leczenia pacjenta w jednym miejscu. Dzięki temu lekarze wiedzą jakie leki były przyjmowane do tej pory i jeśli nie przynoszą pożądanych skutków, mogą łatwo zmienić metodę leczenia pacjenta. W ten sposób nie muszą już przeprowadzać tak dogłębnych wywiadów z pacjentem.

Poza umówieniem się na teleporadę pacjent może otrzymać receptę, wypełniając formularz kontaktowy umieszczony na stronie placówki medycznej. Formularz taki zawiera zazwyczaj pola umożliwiające na wpisanie podstawowych danych osobowych, jak: imię, nazwisko, numer PESEL, dane kontaktowe oraz bardziej szczegółowe pola, które mają na celu uzyskanie od pacjenta informacji, standardowo pozyskiwanych podczas wywiadu odbywającego się na wizycie, jak na przykład pytanie o dolegliwości, przebyte choroby przewlekłe czy wartość ciśnienia tętniczego.

Czy z e-receptą można kupić leki przez internet?

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do wielu aptek internetowych. Natomiast czy za ich pośrednictwem można zamówić leki do domu? E-recepty powstały z myślą o usprawnieniu procesu uzyskania leków dla chorych pacjentów i uczynienia tego procesu znacznie bezpieczniejszym. Apteki działające w sieci mają duże zasoby leków, natomiast uzyskana recepta przez internet nie umożliwia nas do ich zakupów. Po odwiedzeniu takiego portalu możemy przeszukać bazę dostępnych leków i odnaleźć te, które zostały nam zalecone przez lekarza. Gdy znajdziemy odpowiedni lek, możemy dokonać jego zamówienia. Nie oznacza to jednak, że zostanie on dostarczony nam do domu. Po wybraniu opcji “zamów lek” zostaniemy przekierowani do panelu, w którym będziemy mogli wskazać najbardziej dogodną aptekę, do której lek zostanie przetransportowany. Sam transport leku powinien być bardzo szybki i zająć maksymalnie dwa dni, jeśli lek jest dostępny na rynku. Po złożeniu zamówienia zostaniemy poinformowani o dostępności leku w wybranej aptece. Wówczas możemy się do niej udać w celu zrealizowania e-recepty. Taki system pozwala na zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i gwarantuje zakup leków wyłącznie od sprawdzonych dostawców.

Istnieje natomiast jeden sposób, aby otrzymać leki przepisane na receptę z dostawą do domu. Aby otrzymać leki w ten sposób, pacjent musi spełniać określone kryteria: mieć ukończone 60 lat. Posiadać orzeczenie o niepełnosprawności lub być objęty kwarantanną. Wówczas podczas teleporady pacjent musi upoważnić placówkę medyczną, aby mogła w jego imieniu zrealizować receptę. Po takiej procedurze leki zostaną dostarczone prosto do domu pacjenta. Jest to bardzo wygodne i oszczędza chorym pacjentom wiele wysiłku i czasu, który musieliby poświęcić na dotarcie do apteki, która w wielu przypadkach może być znacznie oddalona od ich miejsca zamieszkania.

W jakim czasie trzeba zrealizować e-receptę?

Recepta online umożliwia na bardzo wygodne otrzymanie potrzebnych leków. Standardowo e-recepta jest ważna przez 30 dni. Natomiast w pewnych przypadkach termin ten może ulec zmianie. Wszystko zależy od tego, jaki typ leków został przepisany pacjentowi. Jeśli pacjent choruje przewlekle i musi regularnie spożywać określone leki, recepta taka wystawiana jest na okres 365 dni. Jest to najdłuższy typ recepty. E-recepta przepisana na leki immunologiczne traci ważność po 120 dniach od daty jej wystawienia. Jeśli pacjent otrzyma receptę na leki odurzające i psychotropowe, powinien zrealizować ją w ciągu 30 dni. Lekarz może również wystawić receptę z terminem realizacji 7 dni. Dotyczy ona antybiotyków, ponieważ aby przyniosły oczekiwany efekt leczenia, powinny być przyjmowane natychmiast.