„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Soczewki progresywne czy jednoogniskowe? Czym różnią się te soczewki okularowe?

Soczewki progresywne czy jednoogniskowe

Zarówno soczewki jednoogniskowe, jak i progresywne soczewki do okularów służą korygowaniu wad wzroku i pozwalają swoim użytkownikom widzieć wyraźniej. Z czego zatem wynikają różnice między rodzajami tych szkieł do okularów? Kiedy stosuje się jednoogniskowe soczewki, a kiedy lepszym rozwiązaniem będą szkła progresywne?

Jednoogniskowe soczewki do okularów pozwalają dobrze widzieć tylko na jedną odległość

Soczewki jednoogniskowe służą do korekcji jednej wady wzroku. Na całej swojej powierzchni mają identyczną moc i oferują one użytkującemu okulary dobre widzenie w jednej odległości –  w bliży lub w dali. Ich możliwości są nieco ograniczone, zwłaszcza z punktu widzenia osób po 40. roku życia, dla których ostre widzenie przedmiotów znajdujących się blisko staje się coraz trudniejsze. Mowa tu o bardzo dużej grupie ludzi dotkniętych prezbiopią tj. postępującą z wiekiem utratą ostrości widzenia w bliży. Zmiana charakteru zajęcia, np. przejście z czynności wymagającej patrzenia na dalszą odległość w zajęcie, przy którym osoby te obserwują coś z bliska, czytają lub analizują paragon ze sklepu, wymusza konieczność ciągłej zmiany okularów. To właśnie z myślą o tych osobach i ich wygodzie powstały progresywne soczewki okularowe, czyli wieloogniskowe szkła do okularów o bardziej złożonej budowie.

Okulary progresywne umożliwiają wyraźne widzenie na każdą odległość

Progresywne soczewki do okularów pojawiły się jako rezultat pracy naukowców i specjalistów z dziedziny optyki i od razu okazały się gigantycznym przełomem w korygowaniu wad wzroku. Wszystko dlatego, że okulary wyposażone w progresywne soczewki z powodzeniem zastępują dwie lub trzy pary okularów, ponieważ pozwalają widzieć wyraźnie na każdą odległość. Okulary progresywne swoją wielofunkcyjność zawdzięczają szczególnej budowie. Soczewki wieloogniskowe w swojej górnej części odpowiadają za widzenie w dal, np. obserwowanie krajobrazu. Ich część środkowa to tzw. strefa odległości pośrednich, dzięki której możliwe staje się uzyskanie wyraźnego widzenia obiektów znajdujących się w odległości do około 3 metrów od oczu. Natomiast za sprawą najniżej umiejscowionej strefy soczewki progresywne umożliwiają dobre widzenie w bliży. Ta specyficzna konstrukcja szkieł powoduje, że okulary z soczewkami progresywnymi są w praktyce okularami do „wszystkiego”: czytania, pracy przy komputerze, jazdy samochodem itd.

Soczewki progresywne nowej generacji oferują perfekcyjne widzenie od pierwszego użycia

O ile pierwsze soczewki progresywne do okularów wymagały od swoich użytkowników pewnego wysiłku, ze względu na proces adaptacji, do soczewek progresywnych nowej generacji, które tworzy Seiko Optical, nie trzeba się już przyzwyczajać. Seiko Optical wypracowało szereg unikatowych technologii, dzięki którym progresywne soczewki okularowe można tak precyzyjnie spersonalizować, że adaptacja do okularów progresywnych jest błyskawiczna. Z najnowszych soczewek progresywnych Seiko Brilliance można bezproblemowo korzystać od chwili, gdy okulary w nie wyposażone trafią na nos swojego użytkownika, ponieważ przy ich projektowaniu brane są pod uwagę wszelkie indywidualne cechy: różnice w korekcji oka lewego i prawego, wszystkie parametry indywidualne dotyczące ułożenia soczewki przed okiem, a nawet tryb pracy i rodzaj hobby.