„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Wstrząs mózgu – objawy, postępowanie

wstrząs mózguWstrząs mózgu zawsze wiąże się z utratą przytomności. Czasem jest to bardzo krótka chwila, niemniej zawsze gdy tracimy przytomność na skutek wstrząsu czy uderzenia, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia wstrząśnienia mózgu.

Wstrząśnieniu mózgu towarzyszą również wymioty i bóle lub zawroty głowy. Najważniejszym objawem jest przytępienie świadomości oraz niepamięć kilku sekund bezpośrednio przed uderzeniem, czy utratą przytomności. Jeśli utrata przytomności trwa dłużej niż 15 minut albo gdy przytępienie świadomości trwa dłużej niż godzinę możemy mieć do czynienia ze stłuczeniem mózgu lub krwotokiem mózgowym.

Przyczyną wstrząsu mózgu jest uraz głowy na skutek uderzenia lub upadku. Wstrząnienie mózgu jest zaburzeniem czynności komórek nerwowych. Na szczęście nie jest to trwałe zaburzenie i rzadko dochodzi do trwałego uszkodzenia tkanki nerwowej. Mamy tu do czynienia z lekkim urazem czaszkowo – mózgowym.

Następstwem wstrząśnienia mózgu są nawracające bóle i zawroty głowy, oraz trudność w koncentracji uwagi. Taki stan może trwać nawet kilka miesięcy. Często pacjenci, którzy mieli wstrząs mózgu skarżą się też na stany lękowe, depresyjne oraz uczucie rozdrażnienia i zmęczenia.

Zapobiec wstrząsowi mózgu można tylko chroniąc głowę przed nieszczęśliwymi wypadkami. Dlatego właśnie zalecane jest stosowanie kasku przy uprawianiu sportów, który ochroni właściciela przed wstrząsem amortyzując uderzenie w razie wypadku. Nie można też zapominać o zagrożeniu wstrząsem u osób starszych. Kiedy nawet przy codziennych czynnościach mogą one stracić równowagę. Zaleca się więc poruszanie z pomocą laski, na której w awaryjnej sytuacji można się podeprzeć.

W przypadku wstrząsu mózgu koniecznie należy udać się do lekarza. Robimy to wtedy gdy:

  • doszło do utraty przytomności,
  • nastąpił wyciek krwi z uszu,
  • po upadku i uderzeniu w głowę pojawiły się nudności i wymioty.

Lekarz zaleci zdjęcie rentgenowskie czaszki lub tomografię komputerową głowy. Osoby ze wstrząsem mózgu zazwyczaj zatrzymywane są na obserwacji w szpitalu. Jeśli stwierdzone zostanie krwawienie domózgowe najczęściej przeprowadzana jest operacja mająca na celu usunięcie skrzepów i zamknięcie naczyń krwionośnych.

Po przebytym wstrząsie mózgu konieczne są konsultacje neurologiczne.

fot. _DJ_ źródło: flickr.com