„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Marihuana medyczna – ratunek czy wciąż znak zapytania?

Marihuana medyczna

Mimo, że marihuana towarzyszy człowiekowi w różnych aspektach jego życia już od ponad czterech tysięcy lat, wciąż ma ogromną ilość przeciwników, chociaż w wielu krajach została dopuszczona do obiegu jako lek. Ta zła konotacja związana z samym słowem marihuana, wynika przede wszystkim z nieznajomości tematu. Nie zawsze tak było. Konopie siewne, z których marihuana jest pozyskiwana, były jeszcze na przełomie XIX i XX wieku jedną z roślin, która była powszechna uprawiana. Wykorzystywano ją do produkcji tkanin, ubrań, jako materiał budowlany, w przemyśle szkutniczym i papierniczym. Oczywiście dość szybko dostrzeżono jej właściwości lecznicze. Najszybciej przekonali się o tym Chińczycy. Ale przecież w Europie wyciągi z marihuany były również wykorzystywane np. do zmniejszenia bólu.

Co to znaczy marihuana medyczna?

Marihuana medyczna to odpowiednio przygotowany w skomplikowanym procesie produkcji susz, pochodzący z profesjonalnych, staranie prowadzonych upraw, poddanych kontroli na każdym etapie produkcji. O dostęp marihuany medycznej do procesu leczenia, przez wiele lat walczyło wielu lekarzy w Polsce. Ostatecznie, została zalegalizowana 1 listopada 2017 roku, kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dzięki tym zmianom wielu chorych może korzystać z produktów leczniczych, które zostały wytworzone na bazie suszu z konopi, a lekarze, ordynujący takie produkty nie są już przestępcami w świetle prawa.

Dlaczego marihuana działa leczniczo?

W suszu kwiatów, z którego pochodzi marihuana lecznicza, znajduje się ponad prawie pięćset różnorodnych substancji. Wśród nich za główne składniki lecznicze uważa się kannabinoidy, np. THC i CBD. THC ma zdolność zmniejszania nudności, oddziałuje na receptory w mózgu, powodując zmniejszenie bólu. CBD łagodzi objawy wielu chorób, np. zespołu stresu pourazowego, zespołu lękowego. Inny składnik – THCV jest ceniony przy łagodzeniu padaczki i choroby Parkinsona. Należy pamiętać, że lecznicza marihuana jest cały czas poddawana badaniom. Jeśli marihuana lecznicza jest przepisywana przez lekarza, to zawsze powinno się to odbywać pod jego ścisłą kontrolną. Absolutnie niedopuszczalne jest samodzielne dawkowanie marihuany, bo jak każdy środek leczniczy ma ona też działanie niepożądane.

Marihuana medyczna – zastosowanie w leczemiu

Pierwsze próby wyjaśnienia leczniczego działania marihuany podjął prof. Rafael Mechoulam z uniwersytety w Jerozolimie, w 1964 roku. Dyskusja na ten temat cały czas trwa, co zapewne wynika z tego, że nadal jest zbyt mało kompleksowych badać nad marihuaną leczniczą i cały czas panuje społeczny lęk przed jej wykorzystywaniem w medycynie. Niemniej lecznicza marihuana znajduje zastosowanie w leczeniu i wspomaganiu leczenia wielu chorób. Wykorzystuje się ją m.in. w:

  • przewlekłych zespołach bólowych np. w chorobach nowotworowych,
  • padaczce lekoopornej,
  • stwardnieniu rozsianym,
  • chorobach degeneracyjnych – Alzheimer, choroba Parkinsona,
  • zespołach lękowo-depresyjnych,
  • anoreksji,
  • AIDS i HIV,
  • leczeniu uzależnień,
  • zespole Tourette’a.

Wielu lekarzy postuluje również szersze wykorzystanie marihuany leczniczej w leczeniu paliatywnym, zwłaszcza w przypadku chorych w terminalnej fazie raka.

Przeciwwskazania w podawaniu marihuany leczniczej

Każdy lek, każda substancja lecznicza ma swoje przeciwwskazania. Dotyczy to również marihuany medycznej. Nie jest ona wskazana do leczenia dzieci, chociaż są przeprowadzane terapie np. w leczeniu nasilonej epilepsji. Są to jednak bardzo rzadkie przypadki i są pod specjalistyczną kontrolą lekarzy. Marihuana medyczna nie jest wskazana dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie przepisuje się ich w przypadku zaawansowanej choroby nerek, serca, wątroby i chorym ze schizofrenią. Nie każdy lekarz przepisze też receptę na marihuanę medyczną i to nie tylko dlatego, że wielu ma nadal wątpliwości w sprawie marihuany medycznej. Raczej recepty nie przepisze  lekarz pierwszego kontaktu. Zazwyczaj takie recepty mogą przepisywać onkolodzy, lekarze o specjalności medycyny paliatywnej, psychiatrzy. Zanim lek zostanie przepisany, lekarz musi być pewny, że to w danym momencie jedyna lub najlepsza forma terapii. Należy też pamiętać, że marihuana medyczna nie uzależnia fizycznie, można się jednak uzależnić od dobrego samopoczucia po jej aplikacji. Z tego powodu tak ważna jest pełna kontrola lekarska i opieka nad pacjentem, który leczony jest marihuaną medyczną.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż ten wyrób medyczny może nie być odpowiedni dla Ciebie.