„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Zapalenie spojówek

zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to jedna z najpowszechniejszych chorób oczu, każdy przynajmniej raz przez nią przechodził. Jest to dość uciążliwa i przeszkadzająca w codziennym funkcjonowaniu przypadłość, ale stosunkowo łatwa do wyleczenia. Zignorowany problem może jednak doprowadzić do o wiele poważniejszych schorzeń.

Na czym polega ?

Zapalenie spojówek to stan zapalny błony śluzowej oka, która pełni funkcję ochroną. Jest stosunkowo cienka, więc łatwo jest ją podrażnić. Wszelkie alergeny, wirusy i bakterie mogą być przyczyną jej nieprawidłowego funkcjonowania i spowodować stan zapalny. To zaś objawia się jej zaczerwienieniem, bólem i łzawieniem. Doraźnie można poratować się kroplami w aptece dostępnymi bez recepty, ale jeżeli objawy utrzymują się dłużej nic 3 dni, należy zgłosić się do lekarza.

Jakie są przyczyny i objawy zapalenia spojówek ?

Te rzeczy zależą od czynników, które wywołały zapalenie spojówek, bowiem ze względu na nie możemy wyróżnić kilka rodzajów tej choroby:

  • alergiczne zapalenie spojówek – zazwyczaj dolega ludziom w okresie wiosennym, kiedy w powietrzu znajduje się mnóstwo pyłków; nie tylko one jednak mogą powodować uciążliwe dolegliwości, ponieważ może to być również kurz, płyn do płukania tkanin, zwierzęca sierść, a także niektóre kosmetyki). Objawami tego typu zapalenia są najczęściej zaczerwienienie oka, swędzenie, uporczywe łzawienie i pieczenie. Leczenie obejmuje podawanie kropli antyhistaminowych do oczu, czasem też konieczne jest zażywanie leków doustnych. W przypadku silnej alergii na pewien czynnik, konieczne może się okazać odczulanie.
  • bakteryjne zapalenie spojówek – najczęstszy rodzaj; dochodzi tutaj do ataku bakterii na błonę śluzową oczu. Powodowane jest zazwyczaj paciorkowcami i gronkowcami. Do najpowszechniejszych objawów należą przekrwienie oczu, biaława, lepka maź gromadząca się w kąciku oka i opuchnięcie powiek. W przypadku tego typu zapalenia koniecznie należy zrobić posiew wydzieliny z oka, gdyż niektóre rodzaje bakterii atakujące spojówkę, mogą również zainfekować rogówkę, a to już prowadzi do o wiele poważniejszych konsekwencji. Rodzaj bakterii zatem będzie decydował o doborze antybiotyku.
  • wirusowe zapalenie spojówek – wywoływane jest najczęściej przez adenowirusy, lub wirusy opryszczki pospolitej, może trwać nawet 3 tygodnie. Często występuje w okresie jesienno-zimowym jako dodatkowa przypadłość towarzysząca infekcji dróg oddechowych, zapaleniu ucha, czy gardła, które wiążą się z ogólnym spadkiem odporności. Objawami są przekrwienie oka, światłowstręt, wydzielina surowicza i często również obrzęk i ból spojówki. Często, żeby wykluczyć zakażenie bakteryjne, lekarz może zlecić wykonanie posiewu. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwwirusowych, odkażających i przeciwzapalnych. Należy pamiętać, że wirusowe zapalenie spojówek jest silnie zakaźne i należy uważać, by nikomu wtedy nie pożyczać użytych kosmetyków do makijażu i myć często ręce.
  • grzybicze zapalenie spojówek – należy do najrzadszych rodzajów i jest zazwyczaj wynikiem długotrwałego przyjmowania antybiotyków, bądź przeniesieniem grzybów z innych, zakażonych miejsc. Objawy to zaczerwienienie oka, białe naloty w okolicy kanalików łzowych. Leczenie polega na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych (kropli, maści).
  • Zapalenie spojówek wywołane przez zespół suchego oka – zespół suchego oka charakteryzuje się niedoborem wydzielania łez, które jak wiadomo stanowią ochronną barierę przed wszelkimi pyłkami, drobnoustrojami, czy innymi zanieczyszczeniami. Bez ich odpowiedniej ilości spojówka jest prawie ,,bezbronna’’ i łatwiej może ulec stanowi zapalnemu. W takim wypadku osoby chore uskarżają się często na zaczerwienienie spojówek, uczucie ,,piasku’’ pod powiekami, suchość oczu, światłowstręt, czy pieczenie. Leczenie polega na stosowaniu nawilżających kropli do oczu. Ważnym jest, aby wyeliminować przyczyny takiego stanu rzeczy, czyli np. robić częściej przerwy pracując przy komputerze, zmniejszyć, lub zmienić kierunek nawiewu w klimatyzacji, czy odstawienie na pewien czas soczewek kontaktowych.