„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Nóż Gamma Knife – nadzieja dla chorych z guzem mózgu

Oponiaki, nerwiaki, gruczolaki przysadki, czaszkogardlaki, drżenie samoistne – te wszystkie choroby mogą być leczone nowoczesnymi metodami przy użyc

Oponiaki, nerwiaki, gruczolaki przysadki, czaszkogardlaki, drżenie samoistne – te wszystkie choroby mogą być leczone nowoczesnymi metodami przy użyciu noża Gamma.

Gamma Knife to supernowoczesne urządzenie przeznaczone dla neurochirurgii do leczenia guzów mózgu oraz górnych części kręgosłupa szyjnego (do poziomu czwartego). Leczy chirurgicznie za pomocą promieni kobaltowych. Operacje neurochirurgiczne należą do najtrudniejszych operacji wykonywanych w szpitalach. Nawet łagodne guzy są diagnozowane w miejscach, gdzie chirurg ma niezwykle trudny dostęp. Zawsze, klasyczna operacja neurochirurgiczna jest obarczona poważnym ryzykiem. Mimo wiedzy i precyzji postępowania neurochirurga, może dojść do powikłań. Dzięki nożowi gamma można uniknąć tego typu operacji, a jednocześnie pomóc pacjentowi. Nóż jest również stosowany, kiedy nie ma możliwości wykonania tradycyjnej operacji, a także, aby uniknąć powikłań chirurgicznych.

Jak działa nóż Gamma – Knife?

Główną częścią urządzenia jest specjalna głowica, w której znajduje się kilkaset ładunków materiału radioaktywnego (izotop kobaltu). Materiał rozpada się powoli, jednocześnie wysyłając promieniowanie o wysokiej energii. Promieniowanie jest skumulowane w głowicy. Kiedy rozpoczyna się zabieg w głowicy przecinają się wiązki ze wszystkich kierunków. W punkcie przecięcia wiązek poziom energii jest tak duży, że uszkadza chorą tkankę, a już kilka milimetrów dalej zdrowe tkanki są całkowicie bezpieczne. Układ sterujący jest niezwykle precyzyjny i pozwala kierować wiązkę w bardzo głębokie i niedostępne struktury mózgu.

Jak wygląda zabieg?

Na podstawie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego lekarz kwalifikuje pacjenta do zabiegu nożem gamma. Nie wszystkie guzy mogą być leczone tą metodą. Ważne, by guz był stosunkowo niewielki. Lekar, po kwalifikacji pacjenta, wyjaśnia przebieg zabiegu i opowiada jak należy się do niego przygotować. W dniu zabiegu pacjent, po krótkim badaniu, jest unieruchomiony za pomocą ramy stereotaktycznej, aby zabieg mógł być precyzyjnie wykonany. Następnie lokalizuje się położenie guza, dzięki obrazowaniu tomografii komputerowej i rezonansu. W miejsce, gdzie znajduje się guz, jest precyzyjnie kierowane około dwustu wiązek promieniowania gamma, które bezpośrednio uderzają w chore miejsce. Pojedyncze wiązki są zupełnie nieszkodliwe dla mózgu, ale już moc dwustu jest na tyle silna, że niszczy komórki nowotworowe. Ruchomy stół, na którym umieszczony jest pacjent, system komputerowy naprowadza tak, by wiązka promieni idealnie skupiała się na zmianie chorobowej. Proces naświetlania trwa od kilkunastu minut nawet do kilku godzin. Wszystko zależy od wielkości zmiany, jej umiejscowieniu, rodzaju guza. Po zakończeniu procedury naświetlania, chory jest przez pewien czas obserwowany. Jeśli nie dzieje się nic złego, może wrócić do domu. Nie jest tu potrzebna żadna hospitalizacja. W przypadku pacjentów dorosłych nie ma potrzeby dokonywania znieczulenia. Jednym z prekursorów tego leczenia w Polsce jest profesor Ząbek, którego zespół już od 2010 roku wykonuje zabiegi nożem gamma w Centrum Gamma Knife, mieszczącym się przy Szpitalu Brudnowskim w Warszawie.

Nóż Gamma Knife – dla kogo?

Generalnie nóż gamma jest przeznaczony do leczenia guzów mózgu o łagodnym lub przerzutowym charakterze. Każdorazowo do leczenia metodą gamma knife kieruje lekarz. Są to osoby z następującymi rozpoznaniami: czaszkogardlak, glejak wielopostaciowy, gruczolak, guz przerzutowy, guz przysadki, nerwiak, oponiak. Bardzo obiecująco wyglądają badania sugerujące użycie noża w chorobie Parkinsona.

Nóż Gamma Knife – powikłania

Zabieg jest bardzo bezpieczny, nieporównywalnie bezpieczniejszy niż operacje tradycyjne. W przypadku operacji tradycyjnej wykonywane jest znieczulenie ogólne, dochodzi do otwarcia czaszki, a rekonwalescencja jest długa i skomplikowana. Po zabiegu nożem, pacjent jeszcze tego samego dnia jest w domu. Czasami występują mdłości, nudności, przemijające bóle głowy. W bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do niewielkich zmian neurologicznych o charakterze ogniskowym. Napromieniowanie może też spowodować zaburzenie składu komórkowego krwi. Bardzo szybko jednak wszystko wraca do normy. Nóż Gamma Knife  nie jest stuprocentowo skuteczny, ale jest to supernowoczesne urządzenie oferujące nową jakość w neurochirurgii.

informacja prasowa