„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Żywienie w dniu operacji – co można jeść?

Jak przygotować się do operacji

Operacja – już na dźwięk samego słowa część z nas odczuwa silny stres. Do każdego planowanego zabiegu warto odpowiednio się przygotować, by w jak najkrótszym czasie wrócić do pełni sił. Dowiedz się, jak żywieniowo przygotować się do tego wydarzenia!

Jak przygotować się do operacji, aby organizm jak najmniej odczuł jej konsekwencje? To pytanie zadaje sobie wielu z nas czekając na planowany zabieg. Każda ingerencja chirurgiczna to silny stres dla ciała człowieka. Organizm znosi go tym lepiej, im lepszy jest jego stan odżywienia. Oznacza to, że przygotowanie żywieniowe jest niemal tak ważne, jak wykonanie wszystkich planowanych badań i nastawienie psychiczne.  Z tego względu warto zadbać o swój jadłospis zaraz po otrzymaniu informacji o dacie zabiegu. Warto wiedzieć, że zdarza się, iż z powodu złego stanu odżywienia operacja musi być przełożona na inny termin.

Kilka tygodni przed zabiegiem

Już na tym etapie warto starać się jeść regularnie i różnorodnie, uwzględniając wszystkie produkty wskazane w Piramidzie Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. W jadłospisie nie powinno zatem zabraknąć warzyw, owoców, źródła energii w postaci produktów zbożowych i „dobrych tłuszczów”, a także produktów dostarczających białka, czyli produktów mlecznych, jaj, chudego mięsa i ryb. Białko jest szczególnie istotne w procesie żywieniowego przygotowania do operacji, ponieważ stanowi element kluczowy dla prawidłowego działania układu odpornościowego i materiał potrzebny do prawidłowego gojenia rany pooperacyjnej. W ramach przygotowania do operacji warto zapytać lekarza o możliwość wprowadzenia dodatkowego wsparcia żywieniowego. Europejskie Towarzystwo Żywienia i Metabolizmu zaleca, aby na 5-7 dni przed planowaną operacją chirurgiczną, niezależnie od stanu odżywienia, wprowadzić dodatkowe doustne wsparcie preparatami odżywczymi, które dostarczą argininy, kwasów tłuszczowych omega-3 i nukleotydów. Przykładem takiego preparatu może być, np. Impact Oral.

Tuż przed operacją

W dniu poprzedzającym zabieg zazwyczaj zalecana jest dieta łatwo strawna. Jej podstawą są produkty łatwo ulegające trawieniu, stąd konieczne jest wykluczenie z jadłospisu produktów bogatych w błonnik, wzdymających, tłustych i smażonych, a także ostrych produktów i przypraw. Niektóre zabiegi operacyjne wymagają stosowania takiej diety już kilka dni wcześniej, dlatego warto zapytać o indywidualne zalecenia lekarza. Aktualnie eksperci zalecają maksymalne skrócenie głodzenia przed operacją. Zgodnie z Protokołem kompleksowej opieki okołooperacyjnej dla poprawy wyników leczenia, pokarmy w formie stałej mogą być spożywane najpóźniej 6 godzin przed, a klarowne płyny nawet 2 godziny przed zabiegiem. Oczywiście, również w tym przypadku, decydujące jest zdanie lekarza, który ocenia stan zdrowia.

Po operacji

Możliwość spożywania klasycznych pokarmów po operacji powinna być przywrócona tak szybko, jak to jest możliwe. Na początek zalecana jest najczęściej tzw. dieta płynna. Co jeść zatem, aby spełnić to zalecenie? W jej ramach dozwolone jest spożywanie wody przegotowanej, wody mineralnej niegazowanej, słabej herbaty bez cukru, mięty czy naparu z rumianku. Ponadto, jako jej element, najczęściej podaje się przetarty przez gęste sito kleik na bazie kaszy jęczmiennej, ryżu lub płatków owsianych. Jeśli nie ma przeciwskazań, dopuszczalny jest także chudy rosół z cielęciny lub drobiu bez dodatków. Taka dieta powinna być stosowana krótko, najlepiej nie dłużej niż 1-2 dni. Dłuższe jej stosowanie może przyczynić się do rozwoju niedożywienia. Jeśli dieta płynna jest dobrze tolerowana, po tym okresie zalecana jest najczęściej dieta łatwo strawna, którą w porozumieniu z lekarzem warto wzbogacić o żywienie medyczne, wybierając takie preparaty, które dostarczą cennego w procesie rekonwalescencji białka np. Resource Instant Protein, Resource Protein lub białka i cennych immunoskładników, np. Impact Oral.

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein: Do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral: Do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.