„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Chińska medycyna naturalna

chińska medycyna

Chińska medycyna naturalna to jedna z najstarszych metod leczniczych. Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to filozofia leczenia. Jej początki sięgają kila tysięcy lat wstecz.

Chińska medycyna naturalna ma nie tylko leczniczy  charakter lecz również ma za zadanie zapobieganiu powstania wielu schorzeń czyli działanie profilaktyczne. Według filozofii chińskiej medycyny podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest harmonijny przepływ energii w ciele oraz we wszystkich narządach. Medycyna chińska pojmuje człowieka jako całość pod względem fizycznym oraz psychicznym. Gwarantem sprawnego działania organizmu, oraz jego funkcjonowania w otoczeniu, jest prawidłowy przepływ energii życiowej.

Chińska medycyna naturalna ma podejście holistyczne, oznacza to, że lecząc ciało należy także leczyć duszę.

Chińska medycyna naturalna wykorzystuje leczenie ziołami i żywnością zarówno w zwalczaniu choroby jak również w zapobieganiu wielu schorzeniom. Leki ziołowe wykorzystywane w tego rodzaju medycynie są nie tylko pochodzenia roślinnego ale również mineralnego czy nawet zwierzęcego np. sproszkowane perły, czy skóra węża.

Uzupełnieniem ziołolecznictwa jest wiele zabiegów jakie oferuje medycyna naturalna chińska, zaliczyć do nich możemy takie działania jak: masaż leczniczy, akupresura, aromaterapia, akupunktura, moksoterapia oraz różnego rodzaju ćwiczenia np. Tai Chi. W poprawieniu działania sfery duchowej bardzo pomagają zajęcia z medytacji, które łagodzą stresy i wspomagają harmonijne funkcjonowanie organizmu.

Po zdiagnozowaniu schorzenia dobiera się odpowiednie zioła oraz opracowuje stosowną dietę. Dobór odpowiednich składników i proporcji powinien zostać opracowany przez specjalistę z tej dziedziny ponieważ zioła wykorzystywane w tego rodzaju terapii posiadają znacznie silniejsze działanie niż zioła pochodzące z Europy.
Uzupełnieniem terapii ziołowej mogą być także konkretne zabiegi dobrane do rodzaju schorzenia lub stosowane aby zapobiec jego pojawieniu się. W tym celu również przeprowadza się diagnozę i wtedy wybiera odpowiedni rodzaj zabiegu, który także powinien zostać wykonany przez fachowca, ponieważ nieumiejętnie wykonany może przynieść więcej szkód niż pożytku.

fot. www.flickr.com autorzy: Iskra Photo, OXLAEY.com