„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Chroba Raynauda

Choroba Raynauda

Chroba Raynauda dotyczy naczyń obwodowych. Charakteryzują ją napadowe ataki kurczu naczyń krwionośnych. Zazwyczaj kurczą się tętnice dolnych części kończyn (palców i stóp) pod wpływem zimna np. po zetknięciu ze śniegiem, lodem, mroźnym powietrzem).

Objawem charakterystycznym dla choroby Raynauda jest silny ból i bladość poprzedzone zazwyczaj sinicą. Początkowo chory może tracić czucie w kończynach i odczuwać sztywność oraz odrętwienie palców. W napadzie choroby można wyodrębnić trzy postępujące po sobie stadia. Pierwsze stadium to bladość palców (powstaje w następstwie skurczu naczyń krwionośnych i zwężenia ich światła), następnie palce zminiają barwę na siną z powodu ich niedotlenienia. Na końcu są kończyny są zaczerwienione ponieważ naczynia rozkurczają się.  Takie reakcje mogą też wystąpić w innych miejscach ciała takich jak nos, policzki, wargi czy broda.

W początkowych latach choroby mamy do czynienia tylko ze skurczami. Niestety w miarę upływu czasu może dojść do trwałych zmian w naczyniach krwionośnych takich jak pogrubienie ściany wewnętrznej naczyń obwodowych. Konkretnie następuje rozrost śródnabłonka naczyń oraz warstwy wewnętrznej w następstwie przerostu obecnych w niej mięśni.

W schyłkowym okresie choroby, kiesy napady kurczów są silne i długotrwałe, a przerastający śródbłonek dodatkowo zawęża światło naczynia krwionośnego mogą powstawać zakrzepy, a następnie zgorzel palców.

Choroba Raynauda częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Pojawia się między 18 a 40 rokiem życia. Wzmożona pobudliwość nerwowa i uogólniona nerwica stanowią sprzyjające podłoże do pojawienia się choroby Raynauda. Jest ona zaliczana do nerwic naczyniowych.

Chorobę Raynauda można wyleczyć. Należy poddać się systematycznemu leczeniu, unikać stanów nerwowych i kontaktu z czynnikami wywołującymi kurcze czyli zimnym powietrzem itd. Nie wolno też palić tytoniu. Zimą szczególnie ciepło należy się ubierać i chronić przed zimnem.  Nie należy również nadużywać kawy i alkoholu. Obuwie powinno być wygodne i przewiewne. Należy unikać wilgoci.

W klasycznym leczeniu farmakologicznym lekarz może przepisać:

  • leki rozszerzające naczynia krwionośne,
  • leki uspakajające wpływające na układ nerwowy i tym samym zmniejszające docieranie bodźca powodującego kurcze.

W leczeniu wspomagającym można użyć mieszanek ziół, balenoterapii lub klimo i hydrooterapii.

Zioła pomocne w walce z chorobą Raynauda:

30 gram ziela jemioły (herba visci)

30 gram kwiatostanu głogu (Inflorestentia Crataegi)

30 g owocu głogu (Fructus Crataegi)

30 gram korzenia kozłka (Radix Valerianae)

30 gram koszyczków rumianku (Anthodium Chamomillae)

Taką mieszankę należy stosować w proporcjach: 2 łyżki ziół zalewać jedną szklanką wrzątku. Gotować przez 2 minuty pod przykryciem. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić ciepły napar 3 razy dziennie 10 minut przed posiłkiem. Za każdym razem należy przygotować świeżą porcję ziół.

fot. sole_lover źrodło: flickr.com