„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Homeopatia – czym ona jest i czy rzeczywiście działa?

Homeopatia

Szacuje się, że nawet 30 proc. Polaków korzysta z homeopatii, nie tylko przy leczeniu różnych schorzeń, ale przede wszystkim przy przeciwdziałaniu zachorowaniom. Czym ona właściwie jest i czy leki homeopatyczne są skuteczne?

Homeopatia – to nie ziołolecznictwo

Homeopatia to metoda leczenia stworzona na przełomie XVIII i XIX wieku przez lekarza Samuela Hahnemanna, która wykorzystuje bezpośrednie działanie ziół, minerałów i surowców pochodzenia zwierzęcego. Leczenie poprzez homeopatię polega na tym, że dana osoba przyjmuje substancje wielokrotnie rozcieńczone, które w większej dawce powodują takie objawy, jak sama jednostka chorobowa, zgodnie z zasadą, że podobne leczy podobne. W mniejszym stężeniu konkretne substancje wykazują właściwości lecznicze i właśnie na nich opierają się leki homeopatyczne.

Jakie dolegliwości można leczyć homeopatią?

Istnieją różne leki homeopatyczne, które zostały stworzone na potrzeby leczenia innych chorób. Można więc znaleźć leki homeopatyczne na katar, leki homeopatyczne na kaszel, czy też homeopatyczne leki przeciwzapalne.

Dobrym przykładem działania leków homeopatycznych jest cebula. Przy jej krojeniu naturalnie pojawia się łzawienie oczu i katar, z wodnistą wydzieliną. Dlatego leki  homeopatyczne zwalczające katar mogą zawierać cebulę w niewielkim stężeniu. W leku homeopatycznym na katar będzie obecna cebula w mikroskopijnej dawce.

Czy homeopatia jest skuteczna?

Główną zaletą leków homeopatycznych jest ich naturalne pochodzenie i fakt, że nie wywołują skutków ubocznych, tak jak farmaceutyki tradycyjne. Stąd też można bezpiecznie stosować nawet leki homeopatyczne dla dzieci. Wzmacniają one odporność organizmu człowieka naturalnie, dlatego pomagają w dochodzeniu do zdrowia i zmniejszają częstotliwość zachorowań.

Cechą charakterystyczną leków homeopatycznych jest działanie na organizm człowieka, nie zaś na chorobę. Terapia z zastosowaniem homeopatii ma mobilizować organizm do samozwalczania wirusów, bakterii i innych mikroorganizmów wywołujących różne choroby i dolegliwości. Istnieją także leki homeopatyczne na stres, które mają uspokajać, ale tylko z zastosowaniem substancji pochodzenia naturalnego.

Unia Europejska uznaje homeopatię za jedną z form leczenia. W Polsce działa Polskie Towarzystwo Homeopatyczne, które stawia tezę, że wspieranie naturalnego przebiegu zdrowienia w chorobach lekami homeopatycznymi sprawia, że organizm staje się odporniejszy i mniej podatny na stresy. Więcej o homeopatii można przeczytasz na fachowych stronach internetowych traktujących o tym zagadnieniu.