„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Kim jest osteopata?

osteopata

Osteopata jest specjalistą w dziedzinie osteopatii. Jest to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej, którą wyróżnia holistyczne (całościowe) podejście do pacjenta oraz do jego organizmu. Cechą, która bez wątpienia wyróżnia osteopatię jest fakt, że zarówno stawianie diagnozy, jak i proces leczenia przebiega bezinwazyjnie, a jedynymi używanymi „narzędziami” są ręce terapeuty. Co warto wiedzieć o osteopatii i czy ma ona sens?

Czym jest osteopatia?

Osteopatia to dziedzina medycyny niekonwencjonalnej. Odbywa się wyłącznie poprzez prowadzenie terapii manualnej i wyróżnią ją holistyczne podejście do pacjenta. Specjalista w zakresie osteopatii – czyli osteopatia – to osoba z odpowiednim wykształceniem. Nie tylko musi być lekarzem medycyny lub fizjoterapeutą, ale także ukończyć dodatkowe kursy i szkolenia.
Osteopata nie skupia się wyłącznie na jednym problemie zdrowotnym – jednym „punkcie” w organizmie, ale podchodzi do ludzkiego ciała jako do całości. Działania osteopaty mają zatem na celu nie tylko wyleczyć konkretną przypadłość, na którą skarży się pacjent, ale całościowe zadbanie o organizm, w tym także jego system nerwowy, mięśniowy czy kostny. Kolejną cechą charakterystyczną dla osteopatii jest skupienie się na roli układu odpornościowego wykorzystania go do samoleczenia i samoregulacji organizmu.

Osteopaci w swojej pracy używają różnych technik manualnych, takich jak dotyk, terapia tkanek miękkich czy rozciąganie. Działania te mają na celu wspomóc naturalne mechanizmy naprawcze organizmu, większych ruchomość stawów, poprawić krążenie, dokonać drenażu limfatycznego czy też zniwelować nadmierne napięcie mięśni. Osteopaci dążą do polepszenia zdrowia pacjenta bez farmakoterapii czy interwencji chirurgicznych.

Jakie przypadłości można leczyć u osteopaty?

Osteopata w dużej mierze skupia się na terapii tkanek miękkich, stawów oraz nerwów. Dzięki temu rezultatem może być poprawa nie tylko stanu fizycznego, ale i psychicznego pacjenta. Istnieje dość długa lista przypadłości, z którymi można zgłosić się do osteopaty:

  • Przeciążenia i kontuzje sportowe;
  • Bóle kręgosłupa;
  • Zapalenie zatok;
  • Bóle stawowe kończyn;
  • Rwa kulszowa;
  • Nerwica, nadmierne napięcie stresowe;
  • Choroby autoimmunologiczne;
  • Reumatyzm,
  • Cukrzyca;
  • Choroby układu pokarmowego;
  • Wady postawy.

A kto może skorzystać z terapii w gabinecie osteopatii? Tu nie ma ograniczeń wiekowych. Osteopaci pracują zarówno z dziećmi, jak i z dorosłymi w różnym wieku – od młodzieńczego po starczy. Skuteczność terapii, holistyczne podejście poprawiające ogólną kondycję organizmu oraz całkowicie nieinwazyjne metody leczenia sprawiają, że osteopatia zaczyna cieszyć się nie tylko rosnącym zainteresowaniem, ale także zaufaniem ze strony pacjentów.

Czy osteopatia może postawić diagnozę?

Wiele osób zastanawia się czy może zwrócić się do osteopaty bez dokładnie zdiagnozowanego problemu. Jak najbardziej jest to możliwe – osteopatia sam przeprowadzi badanie, starając się postawić diagnozę swojego pacjenta. Zazwyczaj diagnoza rozpoczyna się od bardzo dokładnego wywiadu z pacjentem. Następnie osteopatia przechodzi do badania manualnego (np. sprawdzając neurodynamikę pacjenta), a także dokonuje analizy postawy i ruchomości. Bardzo często w trakcie diagnostyki osteopatia wykonuje także badanie palpacyjne stawów, tkanek czy więzadeł. Choć może się wydawać, że badanie obejmuje wyłącznie narządy ruchu to w rzeczywistości osteopatia jest w stanie ocenić także stan narządów wewnętrznych a także zdiagnozować problem pierwotny, będący przyczyną dolegliwości pacjenta.

Takie działanie wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia – dlatego właśnie od osteopatów wymaga się nie tylko posiadania specjalistycznego wykształcenia, ale także ukończenia dodatkowych kursów i szkoleń.

Nie da się przewidzieć ile może potrwać pierwsze badanie u osteopaty. Każdy przypadek jest inny i osteopatia musi do każdego z pacjentów podejść indywidualnie. Zdarzają się przypadki, w których jest możliwe postawienie diagnozy zaledwie w kilak lub kilkanaście minut, inne wymagają znacznie bardziej wnikliwego poszukiwania przyczyny problemu.

A co jeśli osteopatia wykryje bardziej skomplikowany problem? Zdarza się, że osteopatia wykryje przypadłości, które nie są uleczalne metodą bezinwazyjną. Wówczas może on skierować pacjenta to odpowiedniego lekarza-specjalisty.

Jak wygląda terapia u osteopaty?

Panuje błędny pogląd, że terapia u osteopaty wygląda tak samo, jak u fizjoterapeuty. W rzeczywistości przebiega ona inaczej – osteopatia narzuca inne, bardziej całościowe spojrzenie na organizm, co daje jednocześnie znacznie szersze możliwości pracy.

W zależności od przypadku terapia u osteopaty może trwać od kilkudziesięciu minut do półtorej godziny. Indywidualnie dobiera się także częstotliwość wizyt w gabinecie osteopatii: w niektórych przypadkach wskazane będzie zjawienie się na terapii 2 razy w tygodniu, w innym – 1 lub 2 razy w miesiącu.

Jako, iż osteopatia stara się całościowo wpłynąć na zdrowie pacjenta i wzmocnić zdolność jego organizmu do samoleczenia, osteopatia może zalecić pacjentowi zmianę stylu życia. Zalecenia mogą dotyczyć diety, ilości snu czy sugerowanej aktywności fizycznej lub leczniczych ćwiczeń domowych.

Anna Kuleszewicz-Toborek

Fot. jarmon_88, pixabay.com

Jak działa i gdzie wykorzystuje się defibrylator?