„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Masaż limfatyczny – czym jest dokładnie masaż limfatyczny ciała?

Masaż limfatyczny

Manualny masaż limfatyczny (często używana nazwa to drenaż limfatyczny), jest to rodzaj terapii, której celem jest pobudzenie do pracy układu limfatycznego. Więcej o funkcjonowaniu układu limfatycznego przeczytasz tutaj: https://evitalrehabilitacja.pl/obrzeki-skad-sie-biora/

Masaż limfatyczny to jedna z form pracy z układem limfatycznym w celu przepływu limfy, tak, aby móc zlikwidować wszelkie pojawiające się obrzęki i zastoje. Co więcej, taki masaż limfatyczny wpływa również znacząco na odpływ toksyn i produktów przemiany materii z tkanek, co znacząco wpływa na lepszą pracę i funkcjonowanie całego organizmu.

Masaż limfatyczny ma ogromny wpływ, jeśli w grę wchodzi poprawa krążenia. Działa pozytywnie na układ chłonny ale i na cały układ krwionośny, na usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, usprawnia krążenie limfy, stymuluje pracę układu chłonnego. Ta forma masażu usprawnia pracę naczyń limfatycznych, pobudza metabolizm a przez to wpływa jednocześnie na wygląd skóry, działa  oczyszczająco.

Masaż limfatyczny jest całkowicie bezbolesny i relaksujący. Po zabiegu odczuwa się odprężenie i lekkość.

Masaż limfatyczny i drenaż limfatyczny to nie to samo choć często nazwy są stosowane wymiennie. Istotna różnica  polega na tym, że masaż limfatyczny wykonuje się przy użyciu oliwki. Kierunek ruchów masażu przebiega tak jak w drenażu limfatycznym, również delikatnie i bezboleśnie, aczkolwiek bardziej dynamicznie. Często dołącza się ruch stawu, np. ramiennego.

Masaż limfatyczny Warszawa – wskazania i przeciwwskazania

Masaż limfatyczny jest niezwykle ceniony i w wielu sytuacjach powinien być zastosowany. Sprawdza się w profilaktyce chorób oraz obrzęków, ma działanie lecznicze, a ponadto gwarantuje relaks i odprężenie. Kiedy powinien być zastosowany?

 1. Ma on szczególne miejsce dla kobiet leczonych z powodu raka piersi, po różnych rodzajach operacji:
 • po mastektomii
 • po rekonstrukcji piersi – technika prepektoralną, podmięśniową, LD i innymi rodzajami operacji odtwórczych
 • po operacji oszczędzającej

Masaż limfatyczny pobudza chłonkę do odpływu, usprawnia staw ramienny, poprawia elastyczność tkanek na klatce piersiowej. Jest też profilaktyką przeciwobrzękową.  Zastosowanie oliwki sprawia, że poprawia się wygląd i elastyczność skóry. Masaż limfatyczny rozluźnia napięte i skrócone po operacji tkanki. W okresie pooperacyjnym wiele kobiet uskarża się na dolegliwości takie jak:

 • ból okolicy piersi
 • ból ramienia
 • zastój chłonki pod pachą
 • obrzęk piersi
 • brak czucia w okolicy ramienia i na boku klatki piersiowej
 • utrata elastyczności skóry

Masaż limfatyczny niweluje te dolegliwości – zwiększa odpływ chłonki, poprawia krążenie, zmniejsza obrzęk, rozluźnia.

 1. Ma również duże znaczenie w przygotowaniu do radioterapii jak również po jej zakończeniu. Radioterapia powoduje zwłóknienia i stwardnienia tkanek.

Masaż limfatyczny po radioterapii poprawia jakość skóry, często zniszczonej przez radioterapię. Wpływa na jej jędrność, elastyczność. Poprawia również jakość blizny, sprawia, że staje się ona miękka i przesuwalna.

 1. Inne zastosowania masażu limfatycznego to:
 • masaż limfatyczny po liposukcji https://evitalrehabilitacja.pl/drenaz-po-liposukcji/
 • w redukcji obrzęku limfatycznego lub tłuszczowego jako element kompleksowej terapii przeciwobrzękowej    https://evitalrehabilitacja.pl/terapia-obrzekow/

Prawidłowa nazwa zabiegu u tych pacjentów to manualny drenaż limfatyczny.

 • w chirurgii i w ortopedii – pooperacyjnie, przeciwobrzękowo
 • w chirurgii plastycznej – przed i po zabiegu jako zwiększenie kapilaryzacji, również po liposukcji
 • w dermatologii – przy oparzeniach
 • w immunologii – jako pobudzenie systemu odpornościowego do pracy

Poszukując więc rozwiązania, które działałoby kompleksowo, na pewno taki masaż jest idealną do tego opcją. Ta popularna metoda masowania ciała z wykorzystaniem stosownych technik, to prawdziwe dobro dla układu limfatycznego, pobudzenia pracy węzłów chłonnych do pracy, zmniejszenia zastojów limfatycznych i dla prawidłowej pracy całego organizmu. Uczucie ciężkich nóg, stany zapalne w organizmie, węzły chłonne, nieprawidłowy przepływ chłonki – to wszystko jest problemem, którym taka technika masażu jest w stanie pomóc.

Do przeciwskazań należy:

 • ostra zakrzepica żylna
 • stan zapalny naczyń limfatycznych, np. róża
 • niewydolność prawokomorowa
 • niewydolność nerek, wątroby
 • owrzodzenia skórne

Drenaż limfatyczny nóg – zatrzymywanie wody w organizmie

Problem z zatrzymywaniem się wody w organizmie, z powstawaniem obrzęków kończyn, z cellulitem jest bardzo często spotykany. Wpływa na to zarówno siedzący tryb życia, niewłaściwa dieta, nieprawidłowe krążenie krwi i limfy, jak również i wiele innych przyczyn. Poprzez uciskowy masaż w formie drenażu można te stany znacząco poprawić. Masaż limfatyczny jest jedną z najskuteczniejszych metod eliminacji zbędnych produktów przemiany materii, wpływa na poprawę krążenia krwi, usprawnia pracę układu limfatycznego. W przypadku długiego stania lub siedzenia takie problemy są bardzo często spotykane. Drenaż limfatyczny lub masaż limfatyczny działa oczyszczająco, pomaga zlikwidować obrzęki, poprawia sprężystość powięzi, wpływa na redukcję cellulitu i działa korzystnie na pracę niemal całego organizmu.

Zabieg drenażu lub masażu – na obrzęki, na niedoskonałości skórne, na lepszą pracę organizmu

Techniki stosowane w drenażu limfatycznym odgrywają kluczowe znaczenie. Masażysta musi dokładnie wiedzieć w jaki sposób uciskać i masować ciało, aby przynieść pożądane efekty, bez narażenia pacjenta na niebezpieczeństwo. Określone ruchy okrężne zgodne z kierunkiem przepływu limfy, konkretne uciskanie w wybrane miejsca jak węzły chłonne – taki rodzaj masażu ma ogromne znaczenie i właśnie on odgrywa kluczowa rolę. Wśród najbardziej popularnych metod walki z obrzękami i niedoskonałościami skóry, to właśnie ten pomaga likwidować obrzęki, wpływa na poprawę krążenia, a w przypadku drenażu twarzy, usuwa worki pod oczami.

Masaż limfatyczny Warszawa w Evital Rehabilitacja – dlaczego warto?

Evital Rehabilitacja to placówka, która zajmuje się fizjoterapią pacjentów onkologicznych,  terapią przeciwobrzękową oraz kobiet po liposukcji. Masaż limfatyczny oraz drenaż limfatyczny to zabiegi, w których ma duże doświadczenie.

Evital Rehabilitacja stawia na skuteczność prowadzonej terapii i na zadowolenie swoich klientów. Oferuje rozwiązania, dzięki którym Ci mogą zyskać większy komfort życia, powrót do zdrowia, lepsze samopoczucie. Nie ma wątpliwości, iż masaż limfatyczny, który mamy do zaoferowania, stanowi doskonałe rozwiązanie aby poprawić krążenie, usprawnić przepływ płynów limfatycznych. I tak naprawdę drenaż limfatyczny twarzy i drenaż kończyn czy innych części ciała, stanowi jak godną uwagi formę masowania, która niesie za sobą ogrom korzyści.

Jeśli jesteś zainteresowany usługą to zadzwoń lub przejdź do strony i umów się online poprzez formularz: https://evitalrehabilitacja.pl/rodzajeterapii/

tel.: +48 515 446 411

email: kontakt@evitalrehabilitacja.pl

Adres: ul. Rudnickiego 3a lok. 16 H, Warszawa (Bielany)

artykuł sponsorowany