„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Nadciśnienie tętnicze – dlaczego warto z nim walczyć?

Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie tętnicze to schorzenie, które z roku na rok dotyka coraz większą rzeszę Polaków. Przez to, że jego objawy są mało charakterystyczne, często trudno je wykryć.

Zdarza się, że jedyną drogą do stwierdzenia diagnozy jest wykonanie badań profilaktycznych. Wczesne wykrycie jest bardzo ważne, bo nadciśnienie może prowadzić do powstania dużo poważniejszych chorób. Czym tak naprawdę jest nadciśnienie, jakie są jego rodzaje, w jaki sposób się objawia i czy można mu zapobiec?

Czym jest nadciśnienie?

Według badań Europejskiego Stowarzyszenia Nadciśnienia Tętniczego, optymalne ciśnienie tętnicze u osoby dorosłej, powinno wynosić 120 na 80, gdzie pierwsza liczba odnosi się do ciśnienia skurczowego, zaś druga rozkurczowego. O nadciśnieniu świadczy już wartość 140 na 90. To schorzenie, które może prowadzić do chorób układu sercowo-naczyniowego. Jego wystąpienie jest uzależnione od wielu czynników genetycznych i środowiskowych. Niepokojące objawy, które powinny być przyczyną udania się do specjalisty, to przede wszystkim uczucie permanentnego zmęczenia, powtarzające się kołatanie serca, uderzenia gorąca oraz zaczerwienienie na twarzy i szyi.

Jeśli dana osoba zauważy u siebie któryś z wymienionych objawów, dobrze żeby przez kilka dni wykonywała pomiar ciśnienia tętniczego, przy pomocy specjalistycznego sprzętu: https://mednova.pl/cisnieniomierze-automatyczne-zegarowe-heine-omron-medel/. Warto to robić dwa razy dziennie, by uzyskać wiarygodne wyniki. Domowe ciśnieniomierze są łatwe w obsłudze, a do tego wiarygodne, każdy powinien bez problemu poradzić sobie z ich obsługą. Wyniki pomiarów ciśnienia tętniczego w domu to ważna informacja dla lekarza. Dokonując pomiaru ciśnienia podczas wizyty u specjalisty, można uzyskać mylne wyniki – wszystko przez tzw. „efekt białego fartucha”. Kiedy personel medyczny dokonuje pomiaru, wyniki zazwyczaj są zawyżone. W przypadku samodzielnego badania, otrzymany wynik powinien być wiarygodny.

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze można podzielić na pierwotne oraz wtórne. W pierwszym przypadku, ciężko jest stwierdzić przyczynę, która je wywołała. Często spowodowane jest przez różnego rodzaju choroby. Dodatkowo, na wystąpienie nadciśnienia pierwotnego mają wpływ takie czynniki, jak:

  • nadwaga,
  • brak aktywności ruchowej,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • zażywanie sterydów,
  • nieodpowiednia dieta,
  • nadmierne spożywanie kawy i alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • genetyczne obciążenie.

Nadciśnienie wtórne wywoływane jest przez konkretne choroby, takie jak:

  • choroby nerek (w tym nadciśnienie nerkopochodne, choroby miąższowe nerek, zwężenie naczyń nerkowych),
  • guz chromochłonny,
  • Zespół Conna,
  • Zespół Cushinga.
Jak można zapobiec nadciśnieniu?

Odpowiednia profilaktyka i przede wszystkim zdrowy tryb życia mogą zapobiec wystąpieniu nadciśnienia tętniczego. Żeby uchronić się przed tych schorzeniem, warto spożywać prawidłowo zbilansowane posiłki – dobrze jest ograniczyć ilość zjadanych słodyczy, węglowodanów prostych oraz tłuszczów zwierzęcych. Zgubny wpływ na pracę organizmu mają używki, szczególnie te przyjmowane w nadmiernych ilościach. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, będąca gwarantem zdrowia. Dobrze jest również od czasu do czasu mierzyć ciśnienie, by sprawdzić, czy nie pojawiło się niepokojące zaburzenie.

Nadciśnienie tętnicze nie zawsze daje konkretne objawy, bardzo często rozwija się w organizmie w sposób utajony. Warto zatem bacznie obserwować swój organizm i regularnie wykonywać pomiary ciśnienia. Dzięki temu, będzie można podjąć leczenie w odpowiednim czasie i uniknąć groźnych chorób, do których wspomniane schorzenie może doprowadzić.

Grafika: pixabay.pl

Artykuł sponsorowany