„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Aminopeptydaza leucynowa – czym jest i jak przygotować się do jej badania?

Aminopeptydaza leucynowa

Aminopeptydaza leucynowa (LAP) jest enzymem obecnym w nerkach i nabłonku pokrywającym jelita. Występuje on także w wątrobie, trzustce i leukocytach. Poziom aminopeptydazy leucynowej można określić na podstawie badania surowicy krwi.

Jej poziom w surowicy krwi nie powinien według aktualnych norm przekraczać poziomu 20 – 50 U/I. Warto podkreślić, że stężenie  aminopeptydazy leucynowej we krwi ulega zwiększeniu, w przypadkach uszkodzeń komórek wymienionych narządów.

Enzym wydalany z żółcią

Badanie poziomu LAP służy m.in. diagnozowaniu zastoju żółci lub upośledzenia czynności wydzielniczej wątroby (np. w przypadku niedrożności dróg żółciowych). Aminopeptydaza leucynowa, podobnie jak inne aminopeptydazy, uczestniczy w końcowym etapie trawienia białek w jelicie cienkim. Aminopeptydaza leucynowa jest enzymem wydalanym z żółcią, dlatego jej zastój prowadzi do wzrostu poziomu enzymu w organizmie. Nie jest to jednak jedyna przyczyna nieprawidłowego poziomu tego enzymu w surowicy krwi.

Zastosowanie badania LAP w diagnozie chorób

Badanie poziomu enzymu aminopeptydazy leucynowej we krwi służy do monitorowania chorób nowotworowych wątroby, w tym przerzutów, na etapie poprzedzającym wystąpienie żółtaczki. Badanie stężenia LAP w surowicy krwi może być też przydatne w rozpoznaniu raka trzustki. Ponadto, ocena stężenia tego enzymu wykryć uszkodzenia funkcji komórek wątroby. Ze względu na stosunkowo wąski zakres zastosowania, badanie stężenia aminopeptydazy leucynowej jest wykonywane stosunkowo rzadko.

Przebieg badania

Badanie stężenia aminopeptydazy leucynowej jest poprzedzone nakłuwaniem żyły powierzchniowej, w celu pobrania krwi żylnej. Nie ma przeciwwskazań do wykonania badania. Nie wymaga ono także specjalnych przygotowań. Wystarczy pozostawać na czczo przez 8 godzin poprzedzających badanie. Po badaniu może pozostać niewielki krwiak. Zaburzenia czynności wątroby powodują skłonność do skazy krwotocznej, co sprzyja wydłużonemu krwawieniu.