„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Terapia par – czy warto?

Wejście w nowy związek to nie lada wyzwanie – wpuszczamy do swojego życia wcześniej obcą dla nas osobę, niejednokrotnie wychodzimy ze strefy komfortu, zmieniamy przyzwyczajenia. Aby otworzyć się na nową osobę potrzebujemy czasu – wraz z jego upływem zaczynamy dostrzegać również słabości i wady tak zwanej „drugiej połówki”. Często wyobrażamy sobie związki w zupełnie nierzeczywisty sposób. Czerpiemy z romantycznych książek oraz filmów – myśląc, że relacja to wyłącznie miłe chwile, śniadania do łóżka, wieczna sielanka. Jakie jest nasze zdziwienie, gdy okazuje się, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Doświadczamy nieporozumień, sprzeczek, obojętności, problemów z komunikacją w związku.

Całe mnóstwo par z mniejszym i większym stażem przeżywa drobne kłopoty relacyjne – jest to nieuniknione, ponieważ nie ma ludzi idealnych. Nigdy nie będziemy mieli do czynienia z dwojgiem ludzi w 100 % dopasowanych do siebie pod każdym względem. Czy więc konflikty są czymś naturalnym? Tak! Jeśli z każdego z nich zaczerpniemy czegoś dobrego i wartościowego dla nas samych. Zrozumienie potrzeb drugiej osoby to klucz do szczęśliwej, długiej relacji. Nie powinniśmy jednak zapominać również o sobie – o tym, co daje nam szczęście, dlaczego zdecydowaliśmy się być właśnie z tą osobą, co nas motywuje i wspiera w działaniu. Każdy z nas niesie przez swoje życie swego rodzaju bagaż emocjonalny – wspomnienia, doświadczenie czy traumy. Wielu z nas nie radzi sobie z problemami z przeszłości, kłopotami rodzinnymi czy życiowymi porażkami, na przykład na tle zawodowym. Czy powinniśmy wówczas odpuścić relację? W oczekiwaniu na potrzeby współczesnych par – psychoterapeuci oferują tak zwaną „terapię par”, czyli proces, przez który przechodzi związek w celu lepszego poznania się i funkcjonowania na co dzień. Ważne, aby przed rozpoczęciem terapii znaleźć profesjonalną, rzetelną osobę, która przeprowadzi nas przez tę niezwykłą relacyjną podróż. Powinniśmy maksymalnie zaufać terapeucie oraz otworzyć się na jego, często niełatwe do przyjęcia, sugestie. Taka osoba powinna być obiektywna, nieoceniająca, wyrozumiała. Psychoterapeuta na spotkaniach będzie dążył do znalezienia rozwiązań dla tych problemów, które stanowią zalążek kłótni i awantur w związku. Terapeuta może doradzić w różnych sytuacjach, również przejściowych kryzysach. Jeśli masz za sobą trudne przeżycia takie jak alkoholizm, agresja, przemoc, manipulacja, zdrada, niezdrowa zazdrość czy problemy na tle seksualnym – psychoterapia par jest dla Ciebie!

Partner/ka nie chce iść na terapię – co robić?

Nie jest tajemnicą, że terapia par powinna być wspólną, dobrze przemyślaną decyzją – to właśnie od niej zależy dalsze powodzenie naszego związku. Obu stronom powinno na tym zależeć i oboje będą angażować się podczas sesji – jest to niezwykle ważne, ponieważ jedna osoba nie „udźwignie” procesu terapeutycznego sama. Terapie są doskonałym rozwiązaniem dla par zarówno z długim, jak i krótszym stażem. Kiedy Twój partner lub partnerka nie chce wziąć udziału w regularnych spotkaniach z terapeutą – spróbuj nakłonić go chociaż do jednej wizyty (tak, aby zobaczył czy widzi lekką poprawę – być może to wystarczająco go zachęci). Kiedy jednak Twój partner nie jest w zainteresowany tym pomysłem w żadnym stopniu – warto użyć w rozmowie racjonalnych, zdroworozsądkowych argumentów. Wyjaśnij partnerowi dlaczego zależy Ci na działaniu terapeutycznym, co realnie może przełożyć się na korzyść dla was oraz jak będą wyglądać spotkania w gabinecie. Jeśli Twojemu partnerowi również zależy na zmniejszeniu ilości konfliktów, poprawieniu komunikacji między wami, nauki konstruktywnej rozmowy, dzięki czemu zaczniecie szybciej dochodzić do porozumienia – z czasem zrozumie, że terapia jest skutecznym, profesjonalnym narzędziem, z którego warto skorzystać. Daj Mu / Jej czas! Być może Twoja „druga połówka” musi się oswoić z myślą o terapii. Ważne, by miała świadomość, że partnerzy uczą się podczas sesji szacunku do decyzji drugiej osoby, jego potrzeb oraz empatii – i Ty również uszanujesz jej decyzję. Jeśli mimo starań i cierpliwości Twój partner dalej będzie miał opory – możesz polecić mu specjalistyczną lekturę, poświęconą tematyką terapii związkowej. Dzięki zawartej w niej wiedzy – sam zobaczy, że proces terapeutyczny nie jest w dzisiejszych czasach ani dziwny, ani skomplikowany, ani przerażający. Wasi znajomi odbyli terapię par? Porozmawiajcie z nimi o efektach – być może dzięki tego typu rozmowom Twój partner stwierdzi, że warto spróbować i… wybierze się na terapię!

Czy regularne chodzenie na terapie pomaga?

Spotkania ze specjalistą od terapii związkowych pomogły już nie jednej parze. Wyjście z kryzysowej sytuacji oraz odbudowa związku bywają trudne – dlatego warto mieć przy sobie mediatora, osobę neutralną, niezaangażowaną emocjonalnie w sytuację. Jeśli zaczniecie chodzić na sesje terapeutyczne dostatecznie wcześnie – być może dostatecznie wcześnie zapobiegniecie znacznie poważniejszym problemom. Pary, które stają przed trudną decyzją rozstania albo rozwodu – niejednokrotnie zastanawiają się czy mogli zrobić coś więcej dla swojego związku, często żałując nieskorzystania z fachowej pomocy. Rozstania nie tylko wywołują w nas niemiłe uczucia – źle przeżyte mogą wywołać traumę, którą należy przepracować z terapeutą. Ważne, aby w tej sytuacji pozwolić sobie na czas żałoby po stracie partnera – i z czasem otwierać się na nowy związek. Podczas terapii – również tej dla par – możemy siebie lepiej poznać oraz odkryć potrzeby, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Bardzo ważnym aspektem podczas takich spotkań jest szczerość ze strony obu partnerów oraz otwartość do rozmowy na każde tematy z terapeutą – nawet na te najbardziej intymne. Na spotkaniach będziecie dążyć do uporania się z emocjami – które pochłaniają waszą energię. Już po kilku sesjach poczujecie się znacznie lepiej, a przekazaną przez terapeutę wiedzę będziecie z powodzeniem wprowadzać w codzienność.

Jak wyglądają profesjonalne terapie dla par?

Terapie par z reguły mają charakter behawioralno – poznawczy, zarówno dla psychoterapeuty jak i dla uczestników sesji. Z góry należy ustalić jaki mamy cel spotkań – jakie mogą być przyczyny kryzysu, które zachowania chcemy zmienić. Terapeuta powinien zaproponować racjonalne nawyki, które powinniśmy wpleść w codzienne życie – tak, aby doszło do odbudowania lub polepszenia naszego związku. Często pary, które nigdy nie uczestniczyły w tego typu spotkaniach, zwyczajnie boją się pierwszej sesji. Część z nas niestety również się jej wstydzi – a przecież terapia par to pierwszy krok do poprawy naszej relacji! Nie ma powodów do obaw czy wstydu – terapeuta jest specjalistą w swojej dziedzinie, który chce pomóc nam naprawić nasz dotychczasowy związek. Na pierwszym spotkaniu terapeuta będzie próbował dowiedzieć się jak obecnie wygląda sytuacja w naszej relacji. Mogą paść pytania o historie waszego poznania, o to jak długo się znacie czy jak długo już ze sobą jesteście oraz jakie dotychczasowe problemy pojawiały się w waszym życiu. Pozwalając na rzetelną „diagnozę” terapeucie – macie wysokie szanse na wyjście z terapii jako lepsze osoby i… lepszy związek!

Proces terapeutyczny – choć może budzić różne skojarzenia – to pozytywny aspekt życia wielu z nas. Jeśli zastanawiasz się nad terapią – porozmawiaj z partnerem na temat jego odczuć w tej dziedzinie. Pamiętaj, że psychoterapia ma na celu nie tylko odbudowę relacji, ale również na głębsze poznanie swoich oczekiwań – a poznając siebie robisz spory krok na drodze samorozwoju. Umawiając się na terapię – zadbaj o obecność zaufanego psychoterapeuty. Zdrowie psychiczne jest niezwykle ważne – dbajmy o siebie i o relacje, które tworzymy!

Tekst: Justyna Markiewicz

Fot. Tumisu, pixabay