Groźne powikłania niedoleczonej grypy

Grypa może mieć bardzo łagodny przebieg, ale niewyleczona może powodować bardzo groźne powikłania. 

Grypa ma ostry przebieg, a jej objawy obejmują m.in. brak apetytu, katar, bóle głowy i bóle mięśniowo – stawowe, suchy kaszel oraz wysoką gorączkę wynoszącą nawet do 40 stopni. Prawidłowo leczona grypa powinna ustąpić po upływie około 10 – 12 dni. W przeciwnym razie należy zgłosić się do lekarza. Niepokojącymi symptomami grypy są kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej i omdlenia. Powikłania mogą być spowodowane przez wirusy grypy, zakażenie grzybicze lub zakażenie bakteryjne. 

Ryzyko powikłań po grypie 

Powikłania po grypie występują przeciętnie u około 6% pacjentów. Najwyższe ryzyko powikłań występuje u dzieci w wieku do 2 lat i u seniorów. Do powikłań po grypie przyczyniają się przewlekłe choroby układu oddechowego i krążenia, cukrzyca, choroby nowotworowe i zakażenie wirusem HIV. 

Nasilenie objawów chorób 

Jak zostało wspomniane wyżej, wysokie ryzyko powikłań grypy występuje u pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Jednym z powikłań, które mogą pojawić się w tej grupie chorych jest nasilenie objawów przewlekłych chorób. Tytułem przykładu można wskazać na cukrzycę, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Leczenie powikłań przybierających taką postać polega zwykle na zwiększeniu dawek leków, a w trudnych przypadkach wymaga hospitalizacji pacjenta. 

Najgroźniejsze powikłania grypy 

Do najgroźniejszych powikłań grypy należą zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. W pierwszym przypadku niekiedy konieczne jest wykonanie transplantacji serca. W drugim przypadku może dojść do trwałych uszkodzeń układu nerwowego. Obie choroby stwarzają zagrożenie dla życia. U dzieci groźnym powikłaniem grypy jest też zespół Reye’a, który rozwija się w następstwie stosowania salicylanów, np. aspiryny, podczas wirusowej infekcji. Ciężka choroba prowadzi do encefalopatii, obrzęku mózgu i niewydolności wątroby, poważnie zagrażając życiu dziecka. 

Zapalenie płuc, zatok lub ucha 

Nadkażenie takimi bakteriami, jak paciorkowce i gronkowce, prowadzi do zapalenia płuc. Wtórne zapalenie płuc objawia się wysoką gorączką oraz kaszlem, któremu zwykle towarzyszą duszności. Osłabieni chorobą pacjenci często wymagają zastosowania intensywnego leczenia antybiotykami w szpitalu. Równie częstym powikłaniem choć mniej groźnym jest zapalenie zatok. Ich przyczyną może być zarówno nadkażenie bakteryjne, jak i wirusowe. Zapalenie zatok spowodowane niedoleczoną grypą może mieć przewlekły przebieg. Objawy powikłania to ból w okolicy czoła i nosa, gorączka oraz uczucie zatkanego nosa. Ból ucha występujący w towarzystwie wysokiej gorączki to symptomy zapalenia ucha. Nieleczona choroba może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej i wycieku ropy, a tym samym do osłabienia słuchu. 

Jak uniknąć powikłań? 

Powikłania po grypie pojawiają się najczęściej z powodu leczenia jej w nieodpowiedni sposób (np. lekami na przeziębienie), albo z powodu niewłaściwego stosowania preparatów zaleconych przez lekarza. Bardzo istotne jest wypoczywanie mające na celu zregenerowanie się organizmu po chorobie. Najlepszym sposobem na uniknięcie powikłań po grypie jest stosowanie leków zgodnie z dawkowaniem leżąc w łóżku do ustąpienia objawów. Po wyleczeniu grypy organizm jest jeszcze osłabiony, a odporność obniżona. W okresie 2 tygodni od ustąpienia gorączki występuje wysokie ryzyko nadkażenia bakteryjnego lub kolejnej infekcji wirusowej. W tym czasie z reguły ujawniają się pierwsze objawy powikłań.

fot. pixabay