„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Groźne powikłania niedoleczonej grypy

Grypa może mieć bardzo łagodny przebieg, ale niewyleczona może powodować bardzo groźne powikłania. 

Grypa ma ostry przebieg, a jej objawy obejmują m.in. brak apetytu, katar, bóle głowy i bóle mięśniowo – stawowe, suchy kaszel oraz wysoką gorączkę wynoszącą nawet do 40 stopni. Prawidłowo leczona grypa powinna ustąpić po upływie około 10 – 12 dni. W przeciwnym razie należy zgłosić się do lekarza. Niepokojącymi symptomami grypy są kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej i omdlenia. Powikłania mogą być spowodowane przez wirusy grypy, zakażenie grzybicze lub zakażenie bakteryjne. 

Ryzyko powikłań po grypie 

Powikłania po grypie występują przeciętnie u około 6% pacjentów. Najwyższe ryzyko powikłań występuje u dzieci w wieku do 2 lat i u seniorów. Do powikłań po grypie przyczyniają się przewlekłe choroby układu oddechowego i krążenia, cukrzyca, choroby nowotworowe i zakażenie wirusem HIV. 

Nasilenie objawów chorób 

Jak zostało wspomniane wyżej, wysokie ryzyko powikłań grypy występuje u pacjentów cierpiących na choroby przewlekłe. Jednym z powikłań, które mogą pojawić się w tej grupie chorych jest nasilenie objawów przewlekłych chorób. Tytułem przykładu można wskazać na cukrzycę, astmę i przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Leczenie powikłań przybierających taką postać polega zwykle na zwiększeniu dawek leków, a w trudnych przypadkach wymaga hospitalizacji pacjenta. 

Najgroźniejsze powikłania grypy 

Do najgroźniejszych powikłań grypy należą zapalenie mięśnia sercowego oraz zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych. W pierwszym przypadku niekiedy konieczne jest wykonanie transplantacji serca. W drugim przypadku może dojść do trwałych uszkodzeń układu nerwowego. Obie choroby stwarzają zagrożenie dla życia. U dzieci groźnym powikłaniem grypy jest też zespół Reye’a, który rozwija się w następstwie stosowania salicylanów, np. aspiryny, podczas wirusowej infekcji. Ciężka choroba prowadzi do encefalopatii, obrzęku mózgu i niewydolności wątroby, poważnie zagrażając życiu dziecka. 

Zapalenie płuc, zatok lub ucha 

Nadkażenie takimi bakteriami, jak paciorkowce i gronkowce, prowadzi do zapalenia płuc. Wtórne zapalenie płuc objawia się wysoką gorączką oraz kaszlem, któremu zwykle towarzyszą duszności. Osłabieni chorobą pacjenci często wymagają zastosowania intensywnego leczenia antybiotykami w szpitalu. Równie częstym powikłaniem choć mniej groźnym jest zapalenie zatok. Ich przyczyną może być zarówno nadkażenie bakteryjne, jak i wirusowe. Zapalenie zatok spowodowane niedoleczoną grypą może mieć przewlekły przebieg. Objawy powikłania to ból w okolicy czoła i nosa, gorączka oraz uczucie zatkanego nosa. Ból ucha występujący w towarzystwie wysokiej gorączki to symptomy zapalenia ucha. Nieleczona choroba może doprowadzić do perforacji błony bębenkowej i wycieku ropy, a tym samym do osłabienia słuchu. 

Jak uniknąć powikłań? 

Powikłania po grypie pojawiają się najczęściej z powodu leczenia jej w nieodpowiedni sposób (np. lekami na przeziębienie), albo z powodu niewłaściwego stosowania preparatów zaleconych przez lekarza. Bardzo istotne jest wypoczywanie mające na celu zregenerowanie się organizmu po chorobie. Najlepszym sposobem na uniknięcie powikłań po grypie jest stosowanie leków zgodnie z dawkowaniem leżąc w łóżku do ustąpienia objawów. Po wyleczeniu grypy organizm jest jeszcze osłabiony, a odporność obniżona. W okresie 2 tygodni od ustąpienia gorączki występuje wysokie ryzyko nadkażenia bakteryjnego lub kolejnej infekcji wirusowej. W tym czasie z reguły ujawniają się pierwsze objawy powikłań.

fot. pixabay