„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Pracuj na stojąco, unikaj siedzącego trybu życia

krzesła_biurowe
W pozycji siedzącej pracujemy, w takiej samej też odpoczywamy, a w rezultacie aż 64 godziny tygodniowo spędzamy w bezruchu. To nie jest dobre dla naszego organizmu. Bóle kręgosłupa stały się plagą XXI wieku.

Jesteśmy coraz bardziej pasywni – zafascynowani ekranami telefonów komórkowych, przywiązani do laptopów i tabletów, zachwyceni elektrycznymi rowerami i deskorolkami, dzięki którym nie musimy używać siły mięśni. Z dużo większą przyjemnością spędzamy czas siedząc, niż uprawiając jakiś sport. Dzięki rozwojowi technologii i nowych mediów coraz więcej zawodów wymaga siedzenia przez wiele godzin dziennie przy biurku (lub kawiarnianym stoliku). Jaką cenę płacimy za taki styl życia? Jakie są skutki siedzącego trybu pracy i czy można im zaradzić?

Siedzący tryb życia

W pozycji siedzącej pracujemy za biurkiem przez minimum osiem godzin dziennie, choć bardzo często dochodzą do tego jeszcze nadgodziny. Spotkania z klientami, służbowe kolacje, jazda samochodem, lot samolotem – każda z tych czynności to dodatkowe godziny spędzane w tej samej pozycji. Gdy odpoczywamy, też nie jest lepiej. Pasywny sposób spędzania wolnego czasu nadal góruje nad aktywnością fizyczną. Według International Journal of Behavioral Nutrition and Physical Activity, badania wykazały, iż w ciągu tygodnia spędzamy średnio aż 64 godziny na siedząco i 28 godzin na stojąco, zaś chodzimy przez zaledwie 11 godzin. Szacuje się przy tym, że blisko 70-80 proc. ludzi wykonuje obecnie pracę siedzącą. Skutków wielogodzinnego pozostawania w takiej pozycji jest mnóstwo. Wśród najpoważniejszych można wymienić zwyrodnienia dolnego odcinka kręgosłupa, spowodowane nadmiernym jego uciskaniem. Gdy siedzimy, jednocześnie odruchowo się garbimy, a wówczas nacisk na dolne odcinki lędźwiowe wielokrotnie się zwiększa, powodując mikrouszkodzenia przestrzeni międzykręgowych. Inne negatywne skutki pozostawania w pozycji siedzącej to bóle krzyża, zaokrąglone plecy, zaburzenia przepływu krwi, a także żylaki, otyłość, cellulit, zaparcia i hemoroidy.

Wpływ rozwiązań ergonomicznych na zdrowe plecy

Ergonomia miejsca pracy, czyli takie dopasowanie przestrzeni biurowej, by maksymalnie odpowiadała ona potrzebom i preferencjom pracowników, jest tematem, do którego nawiązują nie tylko najnowsze trendy w aranżacji przestrzeni biurowej, lecz także najbardziej pożądane modele środowiska pracy, takie jak na przykład Activity Based Workplace. Indywidualnie dopasowana przestrzeń biurowa to nie wszystko, liczy się bowiem również komfort pracownika, jego zdrowie fizyczne i psychiczne. Krzesła do biura z możliwością regulacji wysokości siedziska, podłokietników czy ułożenia zagłówka pozwalają na wygodne wykonywanie zadań. Warte uwagi są również nowoczesne, ergonomiczne biurka, produkowane między innymi przez firmę AJ Produkty. Za pomocą jednego przycisku możemy zmienić wysokość blatu, idealnie dopasowując go do naszych potrzeb. Możemy też płynnie przejść od pracy w pozycji siedzącej do pracy w pozycji stojącej. Rozwiązanie to pomaga odciążyć kręgosłup bez konieczności przerywania swoich obowiązków, co jest atutem nie tylko z punktu widzenia pracownika, ale też pracodawcy. Nietrudno zauważyć, że rozwiązania ergonomiczne przekładają się na zmniejszenie odczuwania dyskomfortu związanego z długotrwałym pozostawaniem w jednej pozycji, a tym samym pozytywnie wpływają na efektywność pracownika i jakość wykonywanej przez niego pracy.

Jak sobie radzić z bólem pleców?

Ergonomiczne rozwiązania w miejscu pracy to jedno, a nawyki wyniesione z życia codziennego – drugie. By pozbyć się bólu pleców lub choćby zminimalizować stopień jego odczuwania, należy przede wszystkim zmienić swoje codzienne zachowania. Zamiast spędzać czas w sposób bierny, warto zacząć uprawiać sport. Najlepiej, aby był on związany z rozciąganiem mięśni i kręgosłupa, a tak działa na przykład joga. Bardzo dobrą opcją jest również pływanie, które zmusza do wysiłku wszystkie partie ciała i pozwala na naturalne ułożenie kręgosłupa, zbytnio go nie obciążając. Profesjonalne masaże i gorący prysznic też przyniosą nam ulgę i zrelaksują nas po ciężkim dniu czy służbowej podróży.

Skutki siedzącego trybu pracy i biernego spędzania czasu wolnego są negatywne. Nie musimy jednak godzić się na bóle pleców. Odrobina silnej woli i wyrobienie sobie zdrowych nawyków w pracy oraz w domu z pewnością przyniosą pozytywne efekty.