„Ludzie płacą lekarzowi za pracę, za serce pozostają mu winni.” Lucius Annaeus Seneca Minor

Obalamy 5 największych obaw przed użytkowaniem soczewek kontaktowych

soczewki kontaktowe

Ludzie, którzy jeszcze nigdy nie spróbowali użytkowania soczewek kontaktowych, często mają wiele pytań, związanych z obawami przed zmianą. To normalne, bo każda zmiana jest stresogenna. Postaramy się obalić 5 najpopularniejszych obaw przed noszeniem soczewek kontaktowych.
Soczewka kontaktowa jest niewygodna, boję się, że będę ją czuć na oku.

Współczesna soczewka kontaktowa wykonana jest z najnowocześniejszych materiałów hydrożelowych lub silikonowo-hydrozelowych. Jest w zupełności niewyczuwalna dla oka, dzięki wodzie, którą posiada w składzie. Niektóre soczewki posiadają aż 75% wody. Współczesne soczewki utrzymują odpowiednie nawilżenie i dotlenienie oka, gwarantując przy tym najlepszą korekcję widzenia. Soczewki wyczuwalne przez jakiś czas dla oka, to jedynie soczewki twarde, lecz takie używane są jedynie przy bardzo ciężkich wadach.

Pielęgnacja soczewek jest bardzo pracochłonna.

Soczewka wymaga pielęgnacji – to oczywiste. Nosimy ją cały dzień na oku, osadzają się na niej różne drobnoustroje, bakterie, tłuszcze i osady białkowe. To wszystko musi zostać dokładnie wyczyszczone i zdezynfekowane, aby zapobiegać wprowadzeniu tych bakterii do oka. Sama pielęgnacja nie jest czaso- ani pracochłonna. Wystarczy rano i wieczorem wyczyścić soczewki płynem do soczewek, używając do tego czystych rąk. Rano należy również umyć tym płynem pojemnik na soczewki, a wieczorem napełnić go płynem i włożyć doń szkła kontaktowe. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na soczewki jednodniowe, zupełnie nie będziemy musieli sobie zaprzątać głowy ich pielęgnacją. Wieczorem, po całym dniu, soczewki wyrzuca się do kosza, a rano zakłada na oczy świeżą, higieniczną, nową parę.

Noszenie soczewek kontaktowych wiąże się z infekcjami oczu.

Użytkowanie soczewek kontaktowych nie wiąże się z żadnymi infekcjami, jest w zupełności bezpieczne. Infekcje są wynikiem nieodpowiedniego użytkowania soczewek (spanie w soczewkach, czyszczenie ich wodą lub solą fizjologiczną, prysznic w soczewkach, noszenie soczewek dłużej niż ich przeznaczenie, itd.) oraz nieodpowiedniej higieny soczewek (nie mycie pojemniczka, przecieranie soczewek bez uprzedniego umycia rąk, nakładanie soczewek brudnymi rękoma, czyszczenie ich niedozwolonymi płynami, itd.). To właśnie niedbalstwo jest przyczyną infekcji, bo wprowadzamy do oka bakterie. Prawidłowo pielęgnowane i użytkowane soczewki nie niosą ze sobą żadnych zagrożeń.

Nie mogę nosić soczewek kontaktowych przez astygmatyzm.

To mit. Soczewki toryczne zostały stworzone dla osób z astygmatyzmem. Są to specjalne soczewki cylindryczne, posiadające szlify, które odbijają światło pod kątem prostym. Dzięki temu obraz widziany jest wyraźny, widać nawet detale.

Soczewki różnią się ceną w salonie i w Internecie, nie warto więc kupować ich w salonach.

Soczewki kontaktowe mogą różnić się ceną w sklepie internetowym, dlatego, że zakupy online są tańsze – nie trzeba płacić czynszu, nie ma wielu pracowników, itd. Natomiast mówimy w tym momencie o sklepach internetowych sprawdzonych salonów optycznych, czy znane apteki internetowe. Tylko w takich miejscach mamy gwarancję oryginalności soczewek, ich bezpieczeństwa i daty ważności. Często się zdarza, że sklepy, za którymi stoi tzw. „firma krzak”, to oszuści nastawieni na zysk, sprzedający podrobione soczewki, które nie posiadają certyfikatów bezpieczeństwa, ani badań klinicznych. Takie soczewki mogą doprowadzić nawet do zupełnej utraty wzroku

Artykuł przygotowany przez zespół optometrystów, odpowiedzialnych są za publikowanie w ramach Poradnika Optometrysty. Zawarte w nim informacje o tematyce medycznej mają charakter poglądowy i nie mogą być traktowane jako profesjonalna porada lekarska – w tym celu należy skonsultować się z okulistą lub optometrystą.